Zasilacze

Jaki zasilacz do komputera? – Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?

Autor: Filip Cymer
8 min czytania

Duża ilość osób bagatelizuje wybór zasilacza do swojego komputera, a za najczęstszą przyczynę podają budżet. W wielu przypadkach osoby składające komputer, mogą decydować się na tani zasilacz, aby zaoszczędzić pieniądze ignorując tym samym jego jakość na rzecz innego komponentu, który zaoferuje im lepszą estetykę czy też wydajność. Jednak takie posunięcie bardzo szybko może przysporzyć nam dodatkowych, nieplanowanych kosztów, bowiem wybór zasilacza niskiej jakości może nie tylko skutkować niestabilną pracą komputera, ale również może on uszkodzić resztę komponentów, a w budżetowych rozwiązaniach o taki wybór wcale nie jest trudno.

Dlatego wyborowi zasilacza należy poświęcić odpowiednią uwagę i dokładnie rozważyć, który model będzie najlepiej odpowiadał naszym, potrzebom i wymaganiom. W poniższym wpisie zaprezentuję Wam najważniejsze kwestie, przed którymi należy się pochylić podczas podejmowania decyzji. Więc jaki zasilacz do komputera wybrać?

Jaki zasilacz do komputera? - co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?
Jaki zasilacz do komputera?

Rodzaje zabezpieczeń w zasilaczu

Wybór zasilacza z odpowiednimi zabezpieczeniami to jedna z najistotniejszych kwestii. W końcu to zabezpieczenia chronią zarówna nas jak i nasz sprzęt. Im więcej zabezpieczeń posiada zasilacz tym lepiej. Oto lista najczęściej stosowanych przez producentów zabezpieczeń. Pierwsza czwórka to całkowita podstawa, w którą musi być wyposażony Wasz zasilacz, bez względu na jego wycenę.

  • OVP – Over Voltage Protection – Zabezpieczenie przed przepięciami – Chroni komponenty komputera przed napięciem, które przekracza dopuszczalne wartości.
  • UVP – Under Voltage Protection – Zabezpieczenie przed niskim napięciem – Wyłącza zasilanie, gdy napięcie spadnie poniżej pewnego minimalnego poziomu, aby zapobiec uszkodzeniom podzespołów.
  • SCP – Short Circuit Protection – Zabezpieczenie przed zwarciem – Wyłącza zasilanie w przypadku wystąpienia zwarcia, aby zapobiec uszkodzeniom podzespołów komputera.
  • OPP – Over Power Protection -Zabezpieczenie przed przeciążeniem – Zapobiega przeciążeniu zasilacza, które może prowadzić do jego uszkodzenia lub uszkodzenia podłączonych podzespołów.
  • OTP – Over Temperature Protection – Zabezpieczenie przed przegrzaniem – Monitoruje temperaturę zasilacza i wyłącza go w przypadku przegrzania, aby zapobiec uszkodzeniom.
  • Input Over Voltage Protection (IOVP) – Wykrywa i reaguje na nadmiarowe napięcie wejściowe zasilacza, aby zapobiec jego dostarczaniu do podzespołów komputera.
  • Input Under Voltage Protection (IUVP) – Wykrywa i reaguje na niedostateczne napięcie wejściowe zasilacza.
  • Surge Protection – Zabezpieczenie przed falami napięcia – Chroni zasilacz i podłączone do niego urządzenia przed nagłymi zmianami napięcia w sieci elektrycznej.

Jaki zasilacz do komputera? – co mówią nam certyfikaty?

Podczas szukania zasilacza z pewnością dostrzeżemy ich podział na podstawie certyfikatu. Co to jest i do czego służy? Zacznijmy może najpierw od samego podziału:

  • 80 Plus (82%/85%/82%)
  • 80 Plus Bronze (85%/88%/85%)
  • 80 Plus Silver (87%/90%/87%)
  • 80 Plus Gold (90%/92%/89%)
  • 80 Plus Platinum (92%/94%/90%)
  • 80 Plus Titanum (90%/94%/96%/94%)

Co oznaczają poszczególne wartości w nawiasach? Zasilacz przed wypuszczeniem na rynek musi przejść szereg testów m.in test obciążenia kolejno na 20%, 50% oraz 100%. Natomiast modele z certyfikatem Titanum są dodatkowo testowane przy obciążeniu 10%.

No dobrze, ale jaki certyfikat najlepszy? Oczywiście im wyższy tym lepiej, jednak do budżetowych jednostek w zupełności wystarczy 80 Plus Bronze, a do komputerów biurowych można śmiało stawiać na 80 Plus.

Najważniejsze, aby wybrany przez nas zasilacz posiadał jeden z wymienionych certyfikatów, ponieważ jego sprawność gwarantuje bezproblemową prace przez długie lata.

Jaki zasilacz do komputera? - Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?
Jaki zasilacz do komputera? – Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?

Jaki zasilacz do komputera? – Jaki certyfikat wybrać?

Jaki zasilacz do komputera? Taki z certyfikatem. Wybór zasilacza i certyfikatu jaki będzie on posiadał możemy dobrać do naszych potrzeb. Komputer, który będzie używany tylko do prac biurowych nie potrzebuje zasilacza z certyfikatem 80 PLUS Platinum, albowiem będzie to przerost formy nad treścią, gdyż jego potencjał nie będzie wykorzystywany w pełni, a nasz budżet zostanie niepotrzebnie wysilony. Oto najczęściej spotykane zastosowania komputerów i moje sugestie odnośnie wyboru do nich certyfikatów:

  • Komputer Gamingowy – Obecnie, chyba najczęściej spotykany typ komputera, z uwagi na wykorzystywanie wydajnych podzespołów, które długo pracują z pełną mocą obliczeniową. Warto wybierać zasilacze z wyższymi certyfikatami począwszy od 80 Plus Gold. Zapewni nam to stabilność i efektywne wykorzystanie energii zasilacza. Należy jednak nadmienić, że składając budżetowy komputer do grania, można pokusić się o wybór zasilacza z 80 Plus Bronze.
  • Komputer do zastosowań profesjonalnych – Wybór zasilacza i certyfikatu do komputera, który będzie naszym narzędziem pracy np. w obróbce wideo, renderingu itp. jest bardzo istotny, ponieważ podczas pracy chcemy być jak najbardziej efektywni, a od naszego sprzętu oczekujemy bezawaryjności, dlatego powinniśmy skupić się na certyfikacie 80 Plus Platinum lub 80 Plus Titanium. W przypadku takiego zastosowania komputera, warto rozważyć kupno zasilacza awaryjnego typu UPS, dzięki któremu dodatkowo zabezpieczymy nasz sprzęt.
  • Komputer biurowy – Jeżeli nasza jednostka nie posiada mocnych podzespołów wymagających dużej mocy, a my sami nie obciążamy mocno komputera, w zupełności wystarczy nam certyfikat 80 Plus, szczególnie, gdy nasz sprzęt nie jest wyposażony w dedykowany układ graficzny. Natomiast jeżeli taki się znajduje, można pomyśleć nad 80 Plus Bronze lub 80 Plus Silver, spełnią one swoje zadanie, a nasz budżet nie zostanie wysilony. Pamiętajmy, że 80 Plus Silver ostatnimi czasy jest rzadko spotykany, więc nie zdziwcie się podczas przeglądania różnych ofert.

Jaki zasilacz do komputera? Czy certyfikat mówi wszystko?

I tak i nie. Certyfikaty przyznawane są konstrukcjom, które spełniają określone kryteria wydajności energetycznej, co oznacza, że ​​mogą one być bardziej efektywne w przekształcaniu energii elektrycznej na moc, tym samym generując mniej ciepła podczas pracy. Nie mniej, istnieją inne aspekty, które mogą być równie istotne, między innymi stabilność napięcia, jakość komponentów zastosowanych w zasilaczu (producent kondensatorów, obecność przetwornicy DC-DC), zabezpieczenia przed przepięciami (o czym pisałem wyżej), rodzaj złączy i wiele innych czynników, które wpływają na ogólną jakość i wydajność zasilacza. Dlatego przy wyborze zasilacza, certyfikat może stanowić ważną wskazówkę. Warto jednak również przeanalizować jego inne cechy, aby dokonać odpowiedniego wyboru zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami.

Jaki zasilacz do komputera? – Jak dobrać typ okablowania do zasilacza?

Producenci oferują nam 3 wersje okablowania:

  • Modularne
  • Półmodularne
  • Niemodularne
Jaki zasilacz do komputera? zlozone
Jaki zasilacz do komputera?

Czym one się różnią? Pierwszy z wymienionych rodzajów daje nam możliwość całkowitego odpięcia okablowania, dzięki czemu korzystamy tylko z okablowania, które jest niezbędne do pracy naszej jednostki. Takie rozwiązanie bardzo ułatwi nam aranżację okablowania w obudowie, ale również daje nam możliwość ich wymiany.

Zasilacz półmodularny posiada przymocowane na stałe podstawowe okablowanie (głównie ATX24pin oraz EPS 8pin), ale pozostałe pozostają do naszej dyspozycji jak w przypadku zasilacza modularnego, a więc możemy pozbyć się mniej potrzebnych tj. chociażby kable SATA.

Niemodularny jak nazwa wskazuję ma całe okablowanie przymocowane na stałe, co znacząco utrudnia ładne rozłożenie ich w obudowie, co szczególnie jest problematycznie w mniejszych konstrukcjach.


Niektórzy producenci wydają te same zasilacze w kilku wariantach okablowania. Takim przykładem może być ENDORFY Vero L3, który jest zasilaczem niemodularnym, ale dopłacając do wariantu ENDORFY Vero M3 otrzymujemy możliwość odpięcia niektórych, zbędnych przewodów. Taka sytuacja jasno nam mówi, że za konstrukcje modularne przyjdzie nam zapłacić więcej, jednak dla naszej wygody warto dopłacić.

Jaki zasilacz do komputera? - Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?
Jaki zasilacz do komputera? – Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?

Jaki zasilacz do komputera? – Zasilacze z czarnej listy, dlaczego unikać?

Na rynku możemy spotkać konstrukcje o kusząco niskiej cenie. Takie zasilacze najczęściej wykonane są z słabej jakości podzespołów, nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń oraz cechują się niską sprawnością, co może spowodować uszkodzenie naszego komputera. W ten sposób zamiast zaoszczędzić, finalnie wydamy jeszcze więcej. Jest to kluczowe zagadnienie, gdy zależy nam, aby udał nam się wybór zasilacza, dlatego na ten temat przygotowaliśmy osobny artykuł, widoczny poniżej. Więc jeśli zastanawiasz się jaki zasilacz do komputera, to na pewno nie ten z czarnej listy zasilaczy.

Jakich zasilaczy unikać? - Czarna lista zasilaczy komputerowych
Jaki zasilacz do komputera? – czarna lista zasilaczy

Więcej o czarnej liście zasilaczy przeczytasz tutaj

Jaki zasilacz do komputera? – Jaka moc zasilacza?

Teraz pomówimy o najważniejszej kwestii jaką jest wybór zasilacza, a mianowicie mowa o jego mocy.

Moc zasilacza musimy dostosować do reszty komponentów w naszym komputerze. W Internecie możemy znaleźć strony, które pomogą obliczyć nam zapotrzebowanie na moc przy poszczególnych komponentach. Proszę pamiętać, aby podchodzić do tej kwestii tylko i wyłącznie podglądowo i realne zapotrzebowanie naszego PC’ta weryfikować sugerując się testami prowadzonymi przez profesjonalne portale, na którym znajdziemy informacje o poborze mocy przez całą jednostkę.

Jaki zasilacz do komputera? zlozone.net
Jaki zasilacz do komputera? – Kalkulator zapotrzebowania

Kalkulator zapotrzebowania na moc jednego z wiodących producentów

Pomijając kalkulator powyżej, niektórzy sugerują się sugerowaną mocą zasilacza zalecaną przez producenta karty graficznej. W tym przypadku obowiązuje zasada jak w przypadku kalkulatora, o czym pisałem powyżej. Należy mieć też na uwadze to jaką moc daje nam do dyspozycji zasilacz na linii 12V. Piszę o tym, aby uniknąć wyboru zasilacza, który „posiada 700W” z czego na linii 12V dostępnych jest jedynie 300.

Należy pamiętać, aby zawsze zasilacz miał odpowiedni zapas mocy, pozwoli mu to pracować przy niższych obciążeniach, co zwiększy jego sprawność i żywotność. Większa moc, niż aktualnie potrzebujemy zabezpieczy nas również w przypadku wymiany podzespołów na lepsze i o większym zapotrzebowaniu na moc, dzięki czemu upgrade jednostki przebiegnie nieco taniej i wygodniej.

Wybór zasilacza - co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?
Jaki zasilacz do komputera? – Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?

OC podzespołów, a wybór zasilacza

Wybór zasilacza jest kluczowy, szczególnie gdy planujesz podnieść wydajność podzespołów komputerowych (overclocking (OC)). Podczas OC podzespołów, takich jak procesor (CPU) czy karta graficzna (GPU), zapotrzebowanie na moc wzrasta, co musimy uwzględnić wybierając zasilacz. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy doborze zasilacza jeśli myślimy o overclockingu:

  • Moc – Podczas OC, komponenty zużywają więcej energii niż w swoich domyślnych ustawieniach. Upewnij się, że wybierając zasilacz ma on wystarczającą moc (najlepiej z zapasem), aby zasilić podkręcone podzespoły. W tym przypadku radzę sugerować się profesjonalnymi testami, na których recenzenci informują o poborze mocy przed i po OC.
  • Jakość zasilacza – Przy podkręcaniu podzespołów ważne jest, aby zasilacz był stabilny i nie wykazywał znaków niestabilności podczas obciążenia. Wybierz zasilacz renomowanej marki, który oferuje wysoką jakość komponentów i bezawaryjną pracę. W tym momencie nie ma co oszczędzać.
  • Linia +12V – Sprawdź, czy zasilacz ma wystarczająco mocną linię +12V, ponieważ to właśnie z niej pobierane jest najwięcej energii przez CPU i GPU podczas OC.
  • Certyfikat – Choć certyfikaty, takie jak 80 PLUS, nie są bezpośrednio związane z OC, zasilacze o wyższej efektywności generują mniej strat energii i będą bardziej stabilne podczas obciążeń. Nie patrz niżej niż 80 Plus Gold (zależy od podzespołów i budżetu).
  • Zabezpieczenia – Upewnij się, że zasilacz jest wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, które ochronią zasilacz przed przeciążeniem, a podzespoły przed przepięciami i zwarciami.
  • Kompatybilność – Upewnij się, że wybierasz zasilacz z odpowiednimi złączami, bowiem kupując podzespoły wysokiej klasy możesz się zdziwić zapotrzebowaniem na inne złącza np. w przypadku nowych kart graficznych stosuje się nowe złącze zasilające 12vhpwr. Ostatecznie, gdy przegapisz taką kwestię, można rozważyć adapter, lecz zalecane jest używane oryginalnych kabli, szczególnie przy tym złączu ze względu na jego dużą podatność na awaryjność, a nawet samozapłon. Nie trzeba dużo szukać, by znaleźć masę informacji na ten temat w Internecie.

Jaki zasilacz do komputera, a jakość komponentów w zasilaczu

Wybór zasilacza – co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?
Jaki zasilacz do komputera? – Co warto wiedzieć przed zakupem w 2024?

Ten najbardziej rozległy temat zostawiłem na sam koniec, bowiem jest najbardziej złożony, a my sami musimy mieć już „coś na oku” by miało to sens się nim zająć. Załóżmy, że dzięki powyższym poradom masz kilka różnych zasilaczy na oku. W tym przypadku warto zajrzeć im do środka i sprawdzić co chowają za metalową obudową. Do tego przydadzą nam się testy na różnych portalach. Podczas analizy takiego testu warto zwrócić uwagę na stabilność napięcia linii 12V,5V oraz 3.3V.

W środku zasilacza znajdują się chociażby kondensatory. Bardzo ważne jest, aby ten główny był markowy np. japońskiego lub tajwańskiego (w tańszych jednostkach) producenta. Coraz więcej producentów stosuje także przetwornice DC-DC, dlatego osobiście, nie wybrałbym już zasilacza bez niej do własnego PC’ta. Warto również zauważyć, że droższe modele posiadają tzw. tryb półpasywny. Działa on na podobnej zasadzie do tego, pewnie znanym Wam z kart graficznych, czyli do pewnej temperatury wentylator się nie kręci. Niektóre zasilacze mają to „na stałe”, a inne posiadają przycisk do jego włączana, czy też wyłączania, który znajduje się przy przycisku power.

Należy jednak pamiętać, że elementy znajdujące się wewnątrz zasilacza nie są prostym tematem i dla wielu będą kompletnie nie zrozumiałym, dlatego podaje wyłącznie pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, a także jak w przypadku trybu półpasywnego, możliwość zainspirowania się podczas wyboru samej jednostki.

Podsumowanie

Wybór zasilacza do naszego komputera powinniśmy zacząć od dobrania odpowiedniej mocy do reszty podzespołów, następnie zwracamy uwagę na zastosowane w konstrukcji zabezpieczenia oraz na certyfikat jaki posiada dany zasilacz. Mniej ważną w aspekcie technicznym rzeczą jest rodzaj okablowania. Tutaj tak naprawdę możemy szukać oszczędności, ponieważ rodzaj okablowania nie wpływa na finalną pracę, a jedynie służy naszej wygodzie i estetyce. Jeżeli mamy już wybrany odpowiedni dla nas zasilacz, warto przed zakupem przeczytać o nim recenzje, aby mieć pewność, że podjęliśmy odpowiednią decyzję.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jaki zasilacz do komputera potrzebujesz.

Więcej z kategorii hardware

Podobne

logo-zlozone

© 2024 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej