W ostatnim czasie sztuczna inteligencja podbija rynek i pojawia się w każdym możliwym miejscu, jednak nikt nie spodziewał jej się w paście termoprzewodzącej. Tak, dobrze słyszycie. Cooler Master właśnie wypuścił CryoFuze 5, czyli nowy rodzaj past termoprzewodzących, w których wykorzystywany jest tlenek cynku i proszek aluminiowy. Cały ten proces przez firmę nazywany jest „technologią nano molekularną„. Dodatkowo pasty dostępne są w sześciu różnych kolorach.
Chociaż dodane kolory to prawdopodobnie tylko chwyt marketingowy, który będzie ładnie się prezentować u twórców filmujących budowę komputerów. Natomiast ciekawsza jest wydajność CryoFuze 5 w szerokim zakresie temperatur. Według strony produktu CryoFuze 5 China pasta termoprzewodząca ma współczynnik przewodzenia ciepła aż 12,6 W/mK, co jest topowym wynikiem na rynku past.
AI w CryoFuze 5 to tylko chwyt marketingowy Cooler Master-a?
Cooler Master wykorzystuje branding AI w CryoFuze 5, ale w składzie pasty termoprzewodzącej nie ma nic, co określić można mianem sztucznej inteligencji. Prawdopodobnie Cooler Master zaprojektował ją dla procesorów AI, ale na razie wygląda to tylko na kolejny chwyt marketingowy.
Taka pasta raczej nie będzie miała większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika komputerów PC, ale zdecydowanie przypadnie do gustu entuzjastom szukającym akcentów stylistycznych w swoich filmach. Nie jest to również pierwsza kolorowa pasta termoprzewodząca firmy Cooler Master, ponieważ w sprzedaży znajduje się już CryoFuze Violet.
Co ważniejsze, wysoka przewodność cieplna CryoFuze 5 (jak na pastę termoprzewodzącą) pozwala overclockerom jeszcze bardziej wykorzystać wysokowydajne komponenty. Jest to szczególnie istotne dla konstruktorów korzystających z bardziej egzotycznych rozwiązań, takich jak chłodzenie wodne EKWB AIO przeznaczone do procesorów z oskalpowanymi procesorami lub tych, którzy wymieniają standardowy rozpraszacz ciepła w procesorze na customowy radiator.
Co ważniejsze, wysoka przewodność cieplna nowych past (nie bierzemy pod uwagę ciekłego metalu) pozwoli overclockerom jeszcze bardziej wykorzystać wydajne komponenty. Jeśli jesteś jednym z niewielu, którzy używają ciekłego azotu do chłodzenia komputera , to z pewnością docenisz zdolność CryoFuze 5 do pracy w temperaturach od -50°C do 240°C.
Zobacz jak obniżyć temperatury swojego procesora
Czy CryoFuze 5 będzie lepszym rozwiązaniem niż ciekły metal?
Ciekły metal powinien nadal działać lepiej niż CryoFuze 5, ale wiąże się to z dodatkowym ryzykiem zwarcia, ponieważ jest to materiał przewodzący. Pomimo, że wybór kolorów i oznakowanie AI mają prawdopodobnie wyłącznie charakter marketingowy, ulepszona wydajność powinna pomóc entuzjastom pragnącym, lepszej wydajności cieplnej w swoich sprzętach.
Źródło: tomshardware.com