Jak kupować używane części do komputera?

Jak kupować używane części do komputera?

Autor: Hubert Przybyłowski
5 min czytania

Ceny nowych podzespołów komputerowych potrafią być zaporowe, można by rzec, że czasami są kosmiczne. Obecnie rynek nowych komponentów jest w miarę dobrej sytuacji, aniżeli miało to miejsce parę lat temu, podczas pandemii oraz za sprawą dużego zainteresowania kryptowalutami, bądź z powodu utrudnionych dostaw przez pandemię.
Coraz większe grono użytkowników decydowało się wówczas na kupowanie używanych podzespołów. Wiadomo jednak nie od dziś, że w dobie Internetu i zakupów dokonywanych za pomocą platform sprzedażowych, można trafić na sprzedającego nie do końca uczciwego, który ma świadomość np. o złym stanie przedmiotu bądź jego wadzie, a niekoniecznie chce nas o tym poinformować.

Jak kupować używane części do komputera w internecie i nie wpaść na przysłowiową minę? Mam nadzieję ze poniższy artykuł pomoże przynajmniej kilku osobom w udanym zakupie.

Początki poszukiwań

Jak kupować używane części do komputera?

Jak kupować używane części do komputera? Oczywiście od ustalenia sobie budżetu i wstępnego zapoznania się z rynkiem używanych części komputerowych. Zawsze warto choć w minimalnym stopniu zorientować się w cenach części nowych dających nam gwarancję producenta bądź sklepu od roku do nawet dziesięciu lat. Warto mieć na uwadze przy zakupie używek, iż mimo mogą one mieć gwarancję producenta lub sklepową, to w razie kupna takiego sprzętu z drugiej ręki gwarancja nie zawsze przechodzi na nowego nabywcę! Informacje co do przenoszenia gwarancji należy doczytać na stronie producenta bądź samego sklepu, który ów dowód zakupu wystawił. Bardzo często spotykane jest, iż przy imiennym dokumencie sprzedaży stosowana jest metoda nie przenoszenia się gwarancji na kolejnego użytkownika.

Polecanymi przeze mnie czterema serwisami internetowymi których osobiście używam przy kupowaniu używanych części komputerowych i innych peryferiów w sieci będą:

Znalazłeś poszukiwaną część w dobrej cenie? To jeszcze nie koniec!

Jak kupować używane części do komputera?

Mając na celu kupowanie używanych podzespołów komputerowych, trzeba wziąć pod uwagę ich stan, prostym przykładem nasuwającym mi się na myśl jest temat używanych kart graficznych od górników, czyli osób zajmujących się „kopaniem” kryptowalut. Najprościej można podzielić tę grupę na dwie.

Pierwszy dbał o swoje koparki, obniżał im napięcia na procesorze graficznym, obniżał pobór mocy, stosował dodatkowe wentylatory w celu schłodzenia takiej karty, przy dłuższym użytkowaniu rozebrał kartę, przeczyścił wymienił termopady.

Drugi górnik? Zakupił kartę, rozpakował, zamontował i rura! Machina była ustawiona w zakurzonej wilgotnej piwnicy, bez dostępu do świeżego powietrza. Na pewno odbiło się to na komponencie! Taka karta graficzna może mieć już mocno wyeksploatowane, głośne wentylatory, jest zabrudzona, jej temperatury sięgają zenitu.
Zawsze warto przejrzeć zdjęcia (o ile ogłoszeniodawca je udostępnił) w celu sprawdzenia w jakim stanie wizualnym jest oferowany przedmiot.

Jeśli informacje w opisie są dla Ciebie niewystarczające bądź coś budzi twoją niepewność – masz możliwość skontaktowania się ze sprzedającym w celu pozyskania informacji na temat przedmiotu. W końcu to Tobie zależy na kupnie, a jemu na sprzedaży.
Zawsze w 100% trzeba przeczytać opis ogłoszenia oraz przejrzeć każde zdjęcie, aby uniknąć późniejszego rozczarowania lub rwania włosów z głowy po dokonanym zakupie (o ile ich nie straciliście na poszukiwaniu tej jedynej aukcji).

Czytaj opis przed zakupem ze zrozumieniem!

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku? Atrakcyjna cena i ładne zdjęcia? Niech Cię to nie zmyli! Kupowanie używanych podzespołów jest opłacalne tylko wtedy, gdy sprzedający jest uczciwy. Prawda jest taka, że niektórzy czyhają na łatwowiernych bądź zniecierpliwionych kupujących, dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać treść opisu ogłoszenia, sprawdzić w jakiej kategorii oraz w jakim stanie technicznym sprzedający sprzedaje przedmiot.

Po niedopatrzeniu i szybkim opłaceniu aukcji okazuje się, że kupiliśmy np. niekompletną rzecz, która następnie wysyłana jest do nas przesyłana. Dla przykładu podam poniżej kilka sytuacji, z którymi miałem do czynienia osobiście lub poprzez moich znajomych.

  • sprzedający w opisie „kręci bajerę” iż przedmiot przed demontażem działał, ale teraz nie ma pewności czy działa, ale z racji, iż działał to sprzedaje go jako używany sprawny, ale nie jest tego pewien – dosłownie masło maślane.
Jak kupować używane części do komputera?
Przykład „masła maślanego” w opisie przedmiotu
  • sprzedawca zamiast sprawnego przedmiotu wysyłał inny, uszkodzony – warto zweryfikować na przykład numer seryjny po zakupie
  • ogłoszeniodawca w ekstremalnej sytuacji wysyłał dosłownie cegłę w paczce zamiast karty graficznej!
  • sprzedawca sprzedaje zdjęcie zamiast faktycznego przedmiotu – obecnie mało spotykana sytuacja – na wielu portalach zabroniono tej praktyki.
Jak kupować używane części do komputera?
Przykład licytacji sprzed paru lat, gdzie ogłoszeniodawca sprzedawał zdjęcie.

Kupuj jedynie poprzez zaufane serwisy i uważaj na oszustwa! Sprawdź reputację / ocenę / staż użytkownika na danej platformie!

Jak kupować używane części do komputera?

Cena kusi, ponieważ inne podobne modele kosztują o wiele więcej? Uważaj!!! Kupowanie używanych podzespołów w bardzo atrakcyjnej, wręcz nierealnej cenie to podejrzana sprawa!

Kupowanie używanych podzespołów do komputera nie jest łatwe. Wiele razy chcąc zakupić używany podzespół dostawałem propozycję „dogadania się” poza serwisem dostając przy tym prośbę o podanie sprzedającemu adresu e-mail lub numeru telefonu, proponując przy tym niższą cenę przedmiotu z ogłoszenia, bo na przykład odpada mu opłata prowizji od sprzedaży dla serwisu aukcyjnego. Część osób skusi się atrakcyjną ceną i odpowie na ofertę oszusta, za czym idzie wyciek naszych danych, zainstalowanie niechcianego oprogramowania na komputerze / telefonie, czy też kradzież pieniędzy z konta bankowego.


Sam ostatnio byłem ofiarą takich „perełek”, a widok niektórych podzespołów w niskiej cenie dosłownie namawia nas do zakupu i tak było i w moim przypadku. Miałem parę nieprzyjemnych sytuacji, w których musiałem składać wniosek do serwisu aukcyjnego o zwrot pieniędzy z programu ochrony kupujących.
Łącznie nie doszło do około paru transakcji, w każdym z tych przypadków osoba, od której „zakupiłem” kartę graficzną była pośrednikiem, czyli wystawiała przedmiot na platformę ogłoszeniową w czyimś imieniu.
Schemat był prosty przedstawię go w kilku krótkich punktach.

  1. Wystawienie przedmiotu ze swojego konta na platformie ogłoszeniowej
  2. Sprzedaż przedmiotu, natychmiastowa wypłata środków
  3. Natychmiastowe przelanie środków ze sprzedaży do osoby, w której imieniu wystawiany był przedmiot.
  4. Kontakt po przelaniu środków urywa się.

Po przeczytaniu schematu można stwierdzić, iż wykorzystano czyjąś naiwność i jak można komuś w internecie wierzyć na komuś na słowo?
Sęk w tym, że każda z tych oszukanych osób dostała umowę o pracę na której widniał nip oraz dane kontaktowe faktycznie istniejącej firmy, umowa była „prawdziwa i wiążąca obydwie strony, co więcej próba kontaktu telefonicznego udawała się więc tym bardziej ryzyko ewentualnego oszustwa malało.

Czy warto ryzykować?

Czy gra jest warta świeczki dla nas jako kupujących? Zależy. Trzeba mieć na uwadze, że taki zakup skutkuje mrożeniem naszych pieniędzy oraz proces odzyskania ich nie zawsze może być kolorowy tzn. na zwrot pieniędzy za zakupione podzespoły możemy czekać nawet do 3-4 tygodni. Jeśli dysponujemy nadmiarem pieniędzy, to można zaryzykować. Jednak na uwadze można mieć fakt, że często można przewidzieć daną sytuację podczas dokonywania zakupu dzięki konstrukcji samej aukcji i zachowaniu sprzedającego

Należy pamiętać, że dana platforma istnieje po to, aby chronić obydwie strony od oszustwa oraz chroni ona zarówno kupującego, jak i sprzedającego!

Jak kupować używane części do komputera?
Screenshoot z Allegro Lokalnie z mojej konwersacji z oszukaną osobą

Zdecydowałeś się na zakup i już masz zamiar dokonać zakupu? Nie zapomniałeś o czymś?

Jak kupować używane części do komputera?

Nie zapominajmy o jednej z zalet handlu, a mianowicie kupowanie używanych podzespołów ma jedną dużą zaletę – możliwość targowania ceny. Oczywiście należy zachować przyzwoitość i umiar, czyli nie zbijać ceny z 700 zł na przysłowiowe „300 zł i jestem dzisiaj po nią ze szwagrem”.

Jeśli to na Ciebie spadają koszta wysyłki, opłaty serwisowej oraz wiesz, że komponent wymaga np. czyszczenia bądź innego serwisu to wykorzystaj te argumenty na swoją korzyść w celu negocjacji ceny końcowej.

Mam nadzieję, że powyższa garść informacji przyda się niektórym, ponieważ dostaję wiele zapytań w stylu „Czy używane podzespoły warte są swojej ceny?” „Jak kupować używane części do komputera tak, żeby to ze sobą działało i było kompatybilne” „Czy kupowanie używanych podzespołów bez gwarancji ma sens?” itd. Kupowanie używanych podzespołów w internecie nie należy do prostych czynności, finalnie mam nadzieję, iż będziecie zadowoleni ze swojego zamówienia!

Sprawdź również nasz ostatni artykuł dotyczący podrobionego procesora AMD!

Podobne

logo-zlozone

© 2024 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej