Rynek chłodzeń może nie jest tak ogromny jak obudów, ale nadal wielu osobom sprawia problemy, dlatego dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na pytanie Jakie chłodzenie powietrzne kupić tworząc tę listę, która zawiera polecane chłodzenia procesora 2025. Lista została opracowana przez nas bez wpływu stron trzecich – jak zawsze.
Spis treści
Kilka słów ode mnie

Po pierwsze lista została opracowana na podstawie naszych indywidualnych odczuć, testów oraz doświadczeń. Przeprowadziliśmy sporo testów różnych chłodzeń i z każdego z nich wyciągnęliśmy wnioski, dlatego wiemy co polecamy i wiemy, że możemy polecać, tak abyście nie zawiedli się swoim najświeższym zakupem. Dobrym przykładem jest chociażby nasz ostatni test chłodzeń do 100 zł, w którym wzięliśmy najciekawsze z nich i przetestowaliśmy, prezentując wyniki w formie wideo.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kierując się wyborem chłodzenia na procesor najważniejszym parametrem jest to czy będzie ono wystarczające. To znaczy czy będzie w stanie odprowadzić wystarczającą ilość ciepła względem ciepła, które wydziela nasz procesor zamontowany na płycie głównej. Jednak żebym mógł tę kwestię szerzej omówić to musiałbym stworzyć osobny artykuł w artykule dlatego, jeśli nie wiecie jakie chłodzenie wystarczy na Wasz procesor warto zapytać na forach lub sprawdzić polecane zestawy komputerowe, a ja powiem to w skrócie (moja rada, która z reguły się sprawdza).
Należy sprawdzić jakie TDP (wskaźnik ciepła, które określa ciepło jakie wydziela procesor) ma procesor w watach i wziąć chłodzenie, które jest w stanie odprowadzić dwukrotność tej wartości – wtedy są małe szanse by chłodzenie było za słabe (chyba, że wybierzemy naprawdę wątpliwej jakości model lub będziemy posiadać procesor starej generacji).
Drugą najważniejszą kwestią, nad którą chcę się dzisiaj skupić to wymiary chłodzenia. Musimy się upewnić czy zmieści się ono do naszej obudowy. Jak tego dokonać? W specyfikacji obudowy podana jest maksymalna wspierana wysokość chłodzenia, a producenci chłodzeń również podają jak wysokie jest ich chłodzenie. Druga sprawa to ewentualna kolizja z pamięciami RAM lub radiatorami na płycie głównej – to głównie będzie zależało od wyboru pamięci operacyjnej przez Was oraz płyty głównej. Kolidowanie to też nie występuje zbyt często – trzeba kupić drogą płytę z rozbudowaną sekcją zasilającą i naprawdę dużych rozmiarów chłodzenie powietrzne co ostatnimi czasy jest coraz rzadszym wyborem ze względu na rosnącą popularność rozwiązań all in one.
Dlaczego nie polecam chłodzeń droższych niż 300 zł?

Z mojego doświadczenia wynika, że konstrukcje wycenione na więcej niż 300 zł są z reguły nieopłacalne. Nie dostarczają odpowiedniej wydajności względem swojej wyceny, a nie ukrywając najnowsze topowe procesory potrzebują zdecydowanie lepiej rozbudowanych układów chłodzących, dlatego osobiście polecam wybór chłodzeń all in one lub w mocno rozbudowanych konfiguracjach (gdzie dysponujemy naprawdę sporym budżetem) budowę chłodzenia typu custom loop. Jednak dla osób zdeterminowanych, które koniecznie chcą chłodzenie powietrzne – wrzuciłem kilka najsensowniejszych propozycji.