Dyski HDD WD dalej trzymają się na rynku, mimo trendu odchodzenia od nośników mechanicznych na rzecz pamięci flash w otaczających nas urządzeniach. Czemu? Ważne jest też to co jest niewidoczne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z chmury jako dodatkowego magazynu czy back-upu, a jej serwery są w głównej mierze oparte o dyski mechaniczne. Do napędzania takich usług powstały nowe dyski HDD WD o jeszcze większej pojemności.
Spis treści
Dominacja „twardzieli” w chmurach
Raport Global StorageSphere Forecast, 2023–2027 przygotowany przez IDC, mówi o przechowywaniu niemalże 80% danych w systemach chmurowych przebywa na dyskach mechanicznych. Z tekstu wynika również, że mimo większej uwagi przyciąganej przez urządzenia bazujące na pamięci flash, to właśnie dyski HDD pozostają filarem świata storage, przechowując ogromne wolumeny danych generowanych i wykorzystywanych przez nowoczesne systemy oraz usługi, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, platformy cyfrowe, modele LLM (Large Language Model) czy technologie autonomicznych pojazdów. Większość tych danych prędzej czy później trafia do chmury, gdzie zazwyczaj przechowywane są na dyskach HDD.
Nie jest to przypadek – współczesne dyski HDD są doskonale zoptymalizowane pod kątem środowisk „mass storage”, oferując operatorom chmur i centrów danych skalowalne, wydajne i korzystne kosztowo rozwiązanie do przechowywania olbrzymich zasobów danych.
Nowe możliwości dzięki jeszcze większym dyskom talerzowym Western Digital
Postęp w technologii HDD jest napędzany nieustannymi innowacjami, czego przykładem są najnowsze produkty Western Digital. Dyski takie jak Ultrastar DC HC590 CMR o pojemności 26 TB oraz Ultrastar DC HC690 SMR osiągający imponujące 32 TB umożliwiają wyjątkową gęstość danych, co oznacza możliwość przechowywania większej ilości informacji przy tej samej objętości fizycznej. Dzięki temu obniża się zużycie energii i poprawia efektywność chłodzenia, co łącznie przekłada się na niższe koszty operacyjne (TCO) oraz zgodność z założeniami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności środowiskowej.
Dlatego firmy z branży cloud i data center regularnie wdrażają dyski HDD o wyższej pojemności, gdy tylko są dostępne, aby szybko zwiększać przestrzeń do przechowywania danych i redukować TCO. To zapotrzebowanie stymuluje producentów do wprowadzania coraz pojemniejszych rozwiązań. Na przykład, serwer o wysokości 42U z 100 dyskami o pojemności 20 TB zapewni 144 PB przestrzeni, wymagając jednocześnie 7.2 takich serwerów. Zastosowanie dysków o pojemności 24 TB pozwoli jednak na osiągnięcie tej samej pojemności przy wykorzystaniu zaledwie 6 serwerów, co w dużych organizacjach prowadzi do istotnych oszczędności.
Harmonia technologii
Wspomniane wcześniej innowacje, w postaci najnowszych dysków HDD WD, pokazują, że wciąż są optymalnym rozwiązaniem dla organizacji przechowujących ogromne ilości danych. Kluczowe jest jednak zapewnienie sprawnej współpracy między urządzeniami opartymi na pamięci flash, używanymi przez użytkowników końcowych, a wielkoskalowymi platformami HDD obsługiwanymi po stronie dostawców usług cloud i centrów danych. W praktyce tak zwane „gorące dane” – często wykorzystywane i wymagające szybkiego dostępu – przechowywane są zazwyczaj na nośnikach flash, podczas gdy „zimne dane”, które są rzadziej używane, zapisuje się na bardziej ekonomicznych dyskach HDD.
Więcej informacji znaleźć można na www.blog.westerndigital.com lub w naszym drugim newsie
Źródło: Informacja prasowa