ruch uliczny filtr dpf

Jak dbać o filtr DPF? – 8 prostych sposobów na wydłużenie żywotności

Autor: Filip Cymer
5 min czytania

Filtr DPF (Diesel Particulate Filter) jest ważnym elementem systemu oczyszczania spalin w silnikach wysokoprężnych. Bez niego w obecnych czasach, w których co chwilę wprowadzane są nowe normy emisji spalin, pojazdy nie spełniałyby tych restrykcyjnych przepisów, tym samym nie mogłyby zostać dopuszczone do ruchu.

Filtr DPF, jak każda część poprawiająca „ekologiczność” pojazdów, jest nie do końca „zdrowa” dla naszego samochodu, ponieważ wymaga dbania, a w razie ewentualnej naprawy lub wymiany okazuje się sporym uszczupleniem naszego portfela.

Jeśli chcesz tego uniknąć i dowiedzieć się jak wydłużyć żywotność swojego filtra cząstek stałych, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz kilka prostych rad, które mogą sprawić, że twój filtr DPF odwdzięczy się dłuższą i bezawaryjną pracą.

Jak działa filtr DPF?

Aby wiedzieć jak dbać o filtr DPF, w pierwszej kolejności trzeba poznać zasadę jego działania.

Spaliny wytworzone przez silnik wysokoprężny (Diesel) przechodzą przez filtr cząstek stałych, w którym umieszczone są wkłady ceramiczne. Struktura tych siatek posiada na tyle mikroskopijne otwory, że są wstanie zatrzymać większość cząstek (głównie sadzę), które są wynikiem spalania w komorze silnika.

Zanieczyszczenia zatrzymywane przez filtr, gromadzą się na jego powierzchni, aż do momentu, kiedy stopień zapełnienia otworów w wkładach ceramicznych będzie na tyle duży, że zacznie ograniczać przepływ spalin i wtedy sterownik silnika przeprowadzi procedurę wypalania zebranych cząstek stałych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o filtrze DPF, zapraszam do osobnego tekstu.

Jak dbać o filtr DPF
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Jak dbać o filtr DPF? – Odpowiedni sposób jazdy

Silniki spalinowe źle znoszą jazdę na krótkich odcinkach przez dłuższy czas. Podczas poruszania się na małych odległościach silnik nie rozgrzewa się do odpowiedniej temperatury. W związku ze zbyt niską temperaturą w komorach spalania w silniku zbiera się nagar, co z upływem czasu i powiększania się warstwy nagaru może skutkować jego awarią.

To samo tyczy się filtra DPF, podczas jazdy po mieście temperatura spalin jest zbyt niska, aby cząsteczki mogły wypalać się samoczynnie. Taka kolej rzeczy powoduje o wiele szybsze zapełnianie się filtra, co w perspektywie czasu dąży do jego całkowitego zapchania. Wtedy wymagane będzie czyszczenie przez specjalną maszynę.

Niby nic strasznego, jednak do takiego czyszczenia należy zdemontować puszkę z filtrem, która niejednokrotnie zamontowana w ciężko dostępnym miejscu. Choć ma to też swoje plusy, bo nikt nam nie wytnie filtra na parkingu to jednak jest uciążliwe podczas tego procesu. W związku z tym koszt takiego czyszczenia będzie odpowiednio droższy w zależności od sposobu montażu naszego filtra cząstek stałych.

Jeżeli chcemy uniknąć zapchania i kosztownego czyszczenie, należy ograniczać ciągłą jazdę na krótkich odcinkach. Tak wiem, nie zawsze jest taka możliwość, a szczególnie tyczy się to osób mieszkających w mieście i np. pracujących blisko domu. Wtedy siłą rzeczy jesteśmy zmuszeni do poruszania się na małych odległościach.

Jednak warto raz na jakiś czas przejechać się trochę dalej, aby silnik rozgrzał się do odpowiednej temperatury, a jeśli nie mamy takiej możliwości, jeździjmy mniej „eko”, czyli trzymajmy silnik na wyższych obrotach, ale nie przesadzajmy, bo zimny silnik nie lubi zbyt wysokich obrotów, o czym wspominam w tym artykule.

Licznik samochodowy filtr dpf
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Poruszyłem temat obrotów silnika, który jest równie ważnym czynnikiem wpływającym na stan filtra cząstek stałych. Filtr DPF nie lubi jazdy na niskich obrotach silnika. Niskie obroty to niska temperatura spalin i ich powolny przepływ. Wpływa to bardzo niekorzystnie na stan filtra, który o wiele szybciej się zapełnia sadzą.

Niestety mamy takie czasy, że jesteśmy wręcz uczeni jazdy na niskich obrotach. Owszem spalamy mniej paliwa, co pomaga nam zaoszczędzić pieniądze, jednak taki styl jazdy nie jest zdrowy dla reszty podzespołów, co finalnie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego, dlatego pamiętajmy, że dla silnika spalinowego i jego podzespołów wysokie obroty są zdrowsze, niż te niskie.

Jak dbać o filtr DPF? – Stan techniczny

Jak już omówiliśmy w jaki sposób użytkować pojazd wyposażony w filtr cząstek stałych, skupmy się na kwestiach bardziej technicznych.

Przede wszystkim kontrolujmy parametry filtra DPF. Wiele samochodów umożliwia uzyskanie takich informacji bezpośrednio z deski rozdzielczej samochodu, mimo to zdarzają się pojazdy, gdzie do odczytania np. poziomu zapełnienia filtra wymagane jest podpięcie komputera pod złącze OBD. Na szczęście istnieją na rynku rozwiązania pozwalające odczytać takie parametry poprzez aplikacje w telefonie.

Interfejs OBD filtr DPF
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Posiadając informację o parametrach filtra cząstek stałych, jesteśmy w stanie zareagować o wiele wcześniej w momencie wystąpienia jakiejś usterki związanej z DPF lub z silnikiem, ponieważ obserwując dane z filtra przez dłuższy czas, w chwili pojawienia się jakichś odchyłów mamy możliwość wcześniejszego zareagowania.

Jest to ważna kwestia, ponieważ duży wpływ na stan filtra DPF mają właśnie inne podzespoły uczestniczące w procesie spalania mieszanki powietrzno-paliwowej. W momencie, kiedy chociaż jedna część w silniku nie spełnia swojego zadania, powoduje to nieprawidłową pracę reszty jednostki napędowej. Mógłbym podawać wiele takich przykładów, jednak skupie się na jednej usterce, która ma wpływ na filtr DPF.

silnik samochodowy citroen filtr DPF
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Mowa tu o awarii wtrysków. Wtryski paliwowe, które nie będą spełniały norm, bo np. będą dawały zbyt dużą ilość paliwa, skutecznie przyczynią się do szybszego zapchania filtra cząstek stałych. W chwili, kiedy silnik ma więcej paliwa niż powietrza, spalanie jest niepełne i w ten sposób powstaje więcej nagaru, który osadza się na szczelinach filtra. W przypadku, kiedy nie zwracamy uwagi na parametry DPF-u i nie wiemy o nieprawidłowej pracy układu paliwowego, będzie to skutkować bardzo szybkim zapchaniem wkładu filtra.

Napomnę jeszcze tylko o turbosprężarce. Jeśli ona ulegnie awarii, olej silnikowy, którym jest chłodzona zacznie przedostawać się do układu dolotowego, co zwiększy ilość zadymienia, czyli sadzy, dlatego warto zwracać uwagę na stan naszego samochodu.

Wymieniaj olej silnikowy

Jeśli mowa o dbaniu o stan samochodu, to ważną czynnością jest wymiana oleju w nim.

Posiadając samochód z filtrem cząstek stałych, istotną kwestią jest jaki olej zalejemy do silnika i jak często będzie on wymieniany. Zużyty olej silnikowy traci swoje właściwości, a zwlekanie z jego wymianą z pewnością pogorszy stan silnika i jego podzespołów, dlatego warto wymieniać go na czas.

Olej motul Filtr DPF
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Jak już wspominałem, istotne jest jaki olej silnikowy użyjemy do samochodu z filtrem DPF. Zalecane jest stosowanie olejów z specjalnym oznaczeniem SAPS. „SAPS” odnosi się do poziomu popiołu siarczanowego, fosforu i siarki w oleju silnikowym.

Normy SAPS dla Europy

  • Acea C1 
  • Acea C2
  • Acea C3
  • Acea C4

Ważne jest, aby wybrać olej silnikowy, który spełnia wymagania określone przez producenta naszego pojazdu.

Tankuj dobrej jakości paliwo

Dobrej jakości paliwo z pewnego źródła spełniać będzie wszystkie normy potrzebne do prawidłowej pracy silnika i innych podzespołów np. filtr DPF. Paliwo z niepewnego źródła może okazać się mizernej jakości lub zanieczyszczone, co pogorszy prace samochodu.

Tankowanie paliwa Filtr DPF
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Jak dbać o filtr DPF? – Nie przerywaj wypalania filtra DPF

Sterownik silnika w momencie rozpoczęcia procedury regeneracji filtra cząstek stałych, zwiększa dawkę paliwa. W sytuacji, kiedy zgasimy silnik przed zakończeniem procedury wypalania, cały nadmiar paliwa spłynie do oleju silnikowego.

Jeśli taka sytuacja będzie jednorazowa, nie powinno być powodów do obaw. Jednak, kiedy wyżej wymieniona okoliczność będzie powtarzać się wielokrotnie, olej silnikowy nie będzie spełniał swoich norm, a filtr DPF ulegnie zapchaniu.

Dodatki do paliwa

W dbaniu o filtr DPF pomocne mogą okazać się specjalne dodatki do paliwa. Na rynku dostępne jest wiele rozwiązań od różnych producentów. Jednak większość ma jedno zadanie, poprawić stan filtra DPF.

Jak działają takie dodatki?

Mają one za zadanie obniżyć temperaturę spalania cząstek stałych, które wychwytuje filtr, dzięki czemu znacznie szybciej i sprawniej filtr DPF pozbędzie się nagromadzonych w sobie zanieczyszczeń. Podobne zastosowanie ma specjalny płyn katalityczny (Eolys) stosowany w filtrach FAP, czyli taki filtr DPF stosowany w francuskich samochodach, ale działający na innej zasadzie. Więcej o filtrze FAP przeczytasz tutaj.

Osobiście polecić mogę dodatek od firmy Liqui Moly.

Dodatek do paliwa liqui molu Filtr DPF
Jak dbać o filtr DPF – 8 prostych sposobów na wydłużenie jego żywotności

Jak dbać o filtr DPF? – Podsumowanie

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem temat dbania o filtr DPF, w celu utrwalenia umieszczam zbiór najważniejszych informacji.

  • Staraj się unikać ciągłej jazdy na krótkich odcinkach
  • Nie jeździj na niskich obrotach silnika
  • Kontroluj parametry i stan filtra DPF
  • Dbaj o stan techniczny innych podzespołów
  • Regularnie wymieniaj i stosuj olej silnikowy z oznaczeniem SAPS
  • Tankuj dobrej jakości paliwo
  • Nie przerywaj procedury wypalania
  • Stosuj dodatki do paliwa wspierające prace filtra DPF

Podobne

logo-zlozone

© 2025 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej