Jak dbać o silnik w samochodzie? - Poznaj te 10 złotych zasad

Jak dbać o silnik w samochodzie? – Poznaj 10 złotych zasad

Autor: Filip Cymer
5 min czytania

Silnik w samochodzie to najważniejszy podzespół, bo w końcu bez niego auto nie ma jak się napędzać. Jednostka napędowa to również jedna z droższych, jak nie najdroższa część w pojeździe. Właśnie z tego powodu należy dbać o nią jak najlepiej, aby służyła nam jak najdłużej. W tym artykule poznasz zasady, które powiedzą Tobie jak dbać o silnik w samochodzie.

Jak dbać o silnik w samochodzie? – Odpowiedni serwis

Odpowiedni serwis silnika to podstawa do tego, aby mógł pokonać bez awarii setki tysięcy kilometrów, ale jak odpowiednio serwisować silnik? Oto kilka zasad jak dbać o silnik w samochodzie:

Jak często wymieniać olej w silniku?

Olej w silniku jest niezbędny do jego prawidłowego działania, zapewnia on smarowanie części oraz odbiera od nich ciepło. Jak wszystko i olej z upływem czasu i przepracowanych godzin zużywa się, dlatego jego wymiana zalecana jest co 10 tysięcy km w przypadku jazdy po mieście lub 15 tysięcy w przypadku jazdy po trasach. W obu przypadkach olej po upływie roku również należy wymienić.

Jaki olej do silnika?

Do silnika lejemy taki olej jaki przewidział producent, nie eksperymentujemy z lepkością oleju. Dane dotyczące rodzaju oleju powinny znajdować się w instrukcji obsługi samochodu, a jeśli jej nie mamy to takowe informację na pewno znajdziemy w Internecie.

Jeśli nie wiesz jaki olej dobrać do silnika polecam tą stronę

Jak dbać o silnik w samochodzie - wymiana oleju
Jak dbać o silnik w samochodzie? – Odpowiedni serwis

Filtry

Filtry podobnie jak olej trzeba wymieniać. W końcu to one chronią silnik przed dostaniem się zanieczyszczeń do jego wnętrza (filtr powietrza) oraz w razie przedostania się jakichś ciał obcych do silnika zatrzymują je, aby nie krążyły w obiegu (filtr oleju, filtr paliwa).

Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

Wymiana filtrów zalecana jest w momencie wymiany oleju w silniku, czyli co 10 lub 15 tysięcy kilometrów.

Układ chłodzenia

Płyn chłodniczy jest bardzo często pomijany przy serwisowaniu samochodu, jednak on też się zużywa i traci swoje właściwości. Płynu również może ubyć, wówczas świadczy to o usterce w naszym silniku lub układzie chłodzenia, dlatego należy monitorować jego poziom, aby zapobiec powiększeniu się awarii, czy też powstaniu nowej.

Co ile kilometrów wymieniać płyn chłodniczy w samochodzie?

Zaleca się, aby płyn chłodzący był wymieniany co około 2 lata, maksymalnie do 5-ciu lat. Mimo wszystko każdy producent ma inne zalecenia co do jego wymiany, dlatego przed podjęciem jakiejś decyzji odnośnie tego elementu, warto przeczytać zalecenia producenta.

Jak dbać o silnik w samochodzie? - Mechanik
Jak dbać o silnik w samochodzie? – Odpowiedni serwis

Wymiana podzespołów silnika na czas

Za prawidłową pracę silnika odpowiada dużo, często skomplikowanych podzespołów m.in wtryskiwacze, świece, rozrząd itd. Kiedy jeden z nich nie będzie pracował prawidłowo, może przyczynić się to do awarii naszej jednostki napędowej lub jej całkowitego uszkodzenia. Dlatego warto regularnie sprawdzać, czy nasz silnik i jego podzespoły pracują poprawnie, a w razie usterki bezzwłocznie ją usunąć.

Regularne czyszczenie podzespołów

Części takie jak EGR, czy też czujniki mające kontakt z nagarem, dobrze przynajmniej raz do roku wyczyścić. Na pewno odwdzięczy się to dłuższą pracą elementu, a np. w przypadku czujnika doładowania w kolektorze (MAP sensor) wyczyszczenie go z nagaru odczuwalnie poprawi moment „wstawania turbiny”.

Jak dbać o silnik w samochodzie? - Map sensor
Jak dbać o silnik w samochodzie? – MAP sensor

Jak dbać o silnik w samochodzie? – Odpowiednie użytkowanie

Jak dbać o silnik w samochodzie? Przede wszystkim odpowiednio obchodzić się z naszą jednostką napędową podczas jazdy. Może to znacznie wpłynąć na jego trwałość i częstotliwość awarii. Tym razem kilka zasad odnośnie odpowiedniego traktowania silnika.

Daj mu chwilę popracować

Częstą praktyką u kierowców jest ruszanie samochodem zaraz po odpaleniu (mowa tu o sytuacji, kiedy auto stało dłuższy czas). Nie do końca jest to zdrowe dla silnika, szczególnie zimą, kiedy lodowaty olej jest bardzo gęsty, tym samym upłynie trochę czasu nim dotrze w każdy zakamarek silnika. Dlatego, aby mieć pewność, że olej zdążył się dokładnie rozprowadzić po silniku, poczekajmy chwilę po odpaleniu (nie przesadzajmy z długością tej chwili, gdyż nie ma to większego sensu, ponieważ silnik na obrotach jałowych nagrzewa się wolniej). Niemniej z reguł mówi się o okolicach 60 sekund podczas zimy.

Rozgrzanie silnika przed obciążeniem

Silnik spalinowy swoją pełną sprawność posiada w momencie osiągnięcia optymalnej temperatury (czyli te magiczne 90 stopni na zegarze). Do czasu, kiedy silnik jest jeszcze zimny najlepiej nie wkręcać go na wysokie obroty. Dlaczego?

Kiedy olej jest zimny w silniku panuje większe ciśnienie, więc w momencie, gdy osiągnie on zbyt duże obroty, to z powodu zbyt wysokiego ciśnienia może uszkodzić się np. magistrala olejowa. Jeśli chcemy uniknąć awarii, z mocniejszą jazdą lepiej poczekać, aż silnik będzie nagrzany. Odpowiednia temperatura z reguł jest osiągana po pokonaniu mniej więcej 20 kilometrów.

Unikaj jazdy na rezerwie paliwa

Jazda na rezerwie paliwa jest niestety dosyć często praktykowana. Nie jest to zdrowe dla silnika, a zwłaszcza dla pompy paliwa, która może zassać bród z dołu zbiornika paliwa. Zanieczyszczenia te mogą dostać się do układu paliwowego i przytkać jego elementy. Z tego powodu lepiej pilnować poziomu paliwa w zbiorniku i nie doprowadzać do jazdy na jego małej ilości.

Jak dbać o silnik w samochodzie? - Stacja benzynowa
Jak dbać o silnik w samochodzie? – Odpowiednie użytkowanie

Unikaj zbyt niskich obrotów silnika

Każdy silnik spalinowy ma swój zakres obrotów, w którym osiąga swoją największą sprawność, jednak wraz z kolejnymi „eko” ustawami, producenci za sprawą komputerów pokładowych sugerują nam jazdę na niskich obrotach. Taka jazda nie dość, że jest mało efektywna to dodatkowo szkodzi silnikowi i jego podzespołom.

Dlaczego jazda na niskich obrotach silnika szkodzi?

Podczas jazdy na niskich obrotach silnik wpada w znaczne wibracje, co powoduje szybsze zużycie jego podzespołów. Oprócz tego cierpią inne elementy samochodu, takie jak poduszki silnika/skrzyni, skrzynia biegów i koło zamachowe dwumasowe.

Unikaj ciągłej jazdy na krótkich odcinkach

Poruszanie się samochodem na krótkim dystansie przez dłuższy czas, niesie za sobą negatywne skutki dla silnika. Jednostka spalinowa na krótkim odcinku nie jest w stanie wygenerować odpowiednio wysokiej temperatury, przez co osadza się w niej nagar, który jest cichym zabójcą silnika. Dlatego jeśli nie mamy wyboru, bo np. mamy blisko do pracy i siłą rzeczy nie pokonujemy dłuższych dystansów, warto raz w miesiącu wybrać się samochodem na trasę, żeby go „przepalić”.

Jakie skutki niesie za sobą jazda samochodem na krótkich odcinkach?

Jazda samochodem na krótkich odcinkach przez dłuższy czas, tak jak już wspominałem powoduje nagromadzenie się nagaru w silniku. Nagar zapycha m.in pierścienie olejowe, a silnik zaczyna przepalać olej, co powoduje kolejne awarię, np. zapchanie katalizatorów lub filtra DPF/GPF.

Jak dbać o silnik w samochodzie? - Niskie obroty
Jak dbać o silnik w samochodzie? – Odpowiednie użytkowanie

Jak dbać o silnik w samochodzie? – Podsumowanie

Jak widać nie potrzeba poświęcać dużo uwagi na eksploatacje silnika, aby gwarantował on nam bezawaryjną pracę przez dłuższy czas, ale w celu utrwalenia przypomnijmy sobie jak dbać o silnik w samochodzie.

  • Dbajmy o regularne wymiany oleju
  • Regularnie wymieniajmy lub czyśćmy filtry
  • Sprawdzajmy i dbajmy o układ chłodzenia silnika
  • Wymieniajmy podzespoły na czas
  • Regularnie i profilaktycznie czyśćmy podzespoły takie jak EGR i MAP sensor
  • Dajmy chwilę popracować silnikowi po uruchomieniu
  • Pilnujmy, aby przed mocniejszą jazdą silnik był dogrzany
  • Unikajmy jazdy na rezerwie paliwa
  • Nie praktykujmy jazdy na niskich obrotach silnika
  • Unikajmy ciągłej jazdy na krótkich odcinkach

Jeśli teraz wiesz jak zadbać o swój silnik, polecam zapoznać się tekstem, który przybliży ci jak dbać o skrzynię biegów w samochodzie.

Więcej z kategorii Motoryzacja

Podobne

logo-zlozone

© 2025 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej