Ajazz AKP815 – Czyli stream deck w klawiaturze

Autor: Karol Kabziński
3 min czytania

Wyświetlacze w klawiaturach raczej nie robią już na nikim większego wrażenia, ale co powiecie na zintegrowany stream deck, który w istocie jest 5-calowym, dotykowym wyświetlaczem? To coś, co zaskoczyło nawet mnie. Zapraszam na recenzję Ajazz AKP815.

Wstęp

Ajazz AKP815 Wyświetlacz

Producenci peryferiów (szczególnie tych z Chin) prześcigają się w stosowaniu wymyślnych rozwiązań i dodatków. Nie wszystkie mają praktyczne zastosowanie, a niektóre wydają się dość abstrakcyjne. Co jednak wyniknie z połączenia stream decka z klawiaturą? Czym jest stream deck, nie muszę raczej wyjaśniać, urządzenie bywa użyteczne dla streamerów czy twórców. Ajazz zdecydował się na połączenie zalet takiego urządzenia z klasyczną klawiaturą. Otrzymujemy więc nisko-profilową klawiaturę z 5-calowym, dotykowym wyświetlaczem, na którym możliwe jest konfigurowanie kafelków uruchamiających różne funkcje lub wyświetlających informacje jak pogoda czy wykorzystanie procesora. Możliwości są ogromne, a można je jeszcze rozszerzyć poprzez instalowanie pluginów. Rozwiązanie idealne? Nie do końca. O tym jednak później. Tymczasem pozostawiam do wglądu specyfikację Ajazz AKP815.

Rozmiar75% (81 klawiszy)
LayoutUS ANSI
PodświetlenieRGB, diody SMD, punktowe
PrzełącznikiNiskoprofilowe, Huano Dwarf Red
ŁącznośćUSB-C (przewodowo)
HotswapBrak
WyposażenieKlawiatura, przewód USB-C, keycap puller
Wyświetlacz4.96 cala LCD, dotykowy
Waga0.9 kg
Cenaokoło 380 złotych
Specyfikacja Ajazz AKP815

Konstrukcja i jakość wykonania

Ajazz AKP815 Switche

Ajazz AKP815 wykonana jest oczywiście z tworzywa sztucznego, mount plate również. Całość jest dosyć sztywna, ponadto materiał sprawia dobre wrażenie w dotyku. Waga jest więcej niż odpowiednia, znalazły się także gumy antypoślizgowe na spodzie oraz dwustopniowe nóżki do regulacji kąta nachylenia. Na spodzie obecny jest także metalowy panel z logiem producenta.

Keycapy nie budzą zastrzeżeń, jeśli chodzi o jakość. Co innego w przypadku ich samego designu, umieszczenie pomarańczowej czcionki na niebieskim tle okazuje się fatalnym rozwiązaniem bowiem kiedy się ściemni czcionki nie widać w ogóle. Zlewa się ona z tłem, przez co wygląda to po prostu źle. Z tyłu umieszczono port USB-C, nie jest on w żadnym wgłębieniu, więc pasuje dowolny kabel. Wyświetlacz jest niezłej jakości, choć nie ma co się oszukiwać, nie jest to panel IPS. Nie jest on osłonięty żadną ochroną poza plastikiem. Do tego bardzo łatwo się palcuje, choć nie zbiera przesadnie rys, a to już coś.

Ajazz AKP815 Spód

Przełączniki jakie znalazły się w Ajazz AKP815 to niskoprofilowe Huano Dwarf Red. Charakterystyka liniowa, działają one nieźle. Płynność na odpowiednim poziomie i korzystanie z nich jest przyjemne. Jednak jak to w przypadku niskoprofilówek, wymaga to przyzwyczajenia. Nie budzą zastrzeżeń także stabilizatory, które są dość sztywne i nie nie występuje efekt rattle. Poniżej pozostawiam sound test.

Funkcjonalność Ajazz AKP815

Ten akapit poświęcam głównie funkcjonalności wyświetlacza, natomiast poza tym klawiatura nie oferuje nic nadzwyczajnego. Sam panel dotykowy działa responsywnie, interfejs może nie jest przesadnie szybki, ale nie ma co oczekiwać cudów. Wyświetlacz jest niezłej jakości, a barwy są wyświetlane poprawnie.

Jego możliwości są ogromne, możliwe jest tworzenie customowych kafelek z własnymi obrazami i tekstami. Kafelki mogą wyświetlać informacje, uruchamiać aplikacje, sterować programami. Co więcej, można zaprogramować różne sekcje z kafelkami i przełączać się między nimi za pomocą odpowiedniego kafelka. Możliwe jest także ustawienie sekcji, tak by uruchamiała się ona automatycznie, po starcie żądanej aplikacji co jest jeszcze lepsze. Czy są jednak minusy? Oczywiście, dla wyświetlacza konieczne jest zainstalowanie osobnej aplikacji, więc siłą rzeczy dla jednej klawiatury potrzebne są dwa sterowniki.

Ponadto Ajazz AKP815 nie ma własnej pamięci jeśli chodzi o ekran, więc konfigurując coś na jednym komputerze, po podłączeniu jej do innego wróci on do domyślnych ustawień. No i sam wyświetlacz w ogóle nie zadziała bez zainstalowanego oprogramowania, co prowadzi do tego, że po uśpieniu komputera lub zablokowaniu i wygaszeniu go, ekran zacznie się świecić na biało. Poniżej prosta prezentacja już skonfigurowanego przeze mnie stream decka.

Oprogramowanie i podsumowanie

Jak już wspominałem, klawiatura posiada dwa odrębne oprogramowania. Jedno do zarządzania klawiaturą zaś drugie do wyświetlacza. To pierwsze umożliwia programowanie makr, zmianę podświetlenia (a tutaj możliwości jest sporo), zapisywanie warstw, zmiana ustawień funkcjonalności klawiszy i inne pomniejsze funkcje. Nikogo to raczej nie zaskoczy.

Oprogramowanie do wyświetlacza zaś umożliwia konfigurację kafelków. O tym więcej rozpisałem się już wyżej w sekcji funkcjonalności. Aplikacja jest prosta i dość intuicyjna, mimo że nie posiada języka polskiego. Obecny jest tam także „sklep” z pluginami czy ikonami. Choć nazywanie tego sklepem to spora nadinterpretacja, wszystko jest tam darmowe i nie wymaga zakładania żadnego konta.

Podobne

logo-zlozone

© 2024 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej