No i mamy swój polski Chat GPT, a zwie się PLLuM

No i mamy swój polski Chat GPT, a zwie się PLLuM

Autor: Łukasz Łyszcz
1 min czytania

Polski Chat GPT wreszcie wystartował. Został nazwany PLLuM (Polish Large Language Model) i może z niego korzystać każdy, również bez logowania się co z pewnością jest dużą zaletą.

Co on potrafi i gdzie go pomęczyć?

No i mamy swój polski Chat GPT, a zwie się PLLuM

Wykorzystuje od 8 do nawet 70 miliardów parametrów, dzięki czemu generuje precyzyjne treści w języku polskim. Z PLLuM możemy skorzystać chociażby w serwisie Pllum-clarin-pl.eu i od ręki otrzymać odpowiedzi na najpowszechniejsze pytania korzystając z biblioteki pytań.

PLLuM to dowód na to, że możemy rozwijać nowoczesne technologie na własnych warunkach, w naszym języku, z korzyścią dla obywatelek i obywateli. Tworzymy fundament pod inteligentne usługi publiczne i innowacje, które będą realnym wsparciem zarówno dla administracji, jak i biznesu

wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Czym różni się PLLuM od innych chatbotów?

Wyróżnia się przede wszystkim dostosowaniem do specyfiki języka polskiego oraz terminologii administracji publicznej. Działą również na danych organicznych, które zostały opracowane ręcznie, a nie przy użyciu innych modeli językowych, które potrafią bazować na wątpliwych jakościach danych.

Kto realizuje ten wielki projekt?

No i mamy swój polski Chat GPT, a zwie się PLLuM

Jest on wykonywany na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji przez sześć podmiotów:

  • Politechnika Wrocławska (lider projektu)
  • Instytut Podstaw Informatyki PAN
  • Instytut Slawistyki PAN
  • Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB)
  • Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB)
  • Uniwersytet Łódzki

W 2025 roku do konsorcjum dołączą kolejne dwa podmioty: Centralny Ośrodek Informatyki oraz Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, które dysponuje najszybszym superkomputerem w Polsce.

Rozwój PLLuM to inwestycja w cyfrowe państwo. Do tej pory przeznaczyliśmy na ten projekt 14,5 mln zł, a teraz idziemy krok dalej – kolejne 19 mln zł pozwoli na wdrożenie modelu w administracji publicznej i rozszerzenie współpracy o nowych partnerów, takich jak COI i Cyfronet. Dzięki temu PLLuM stanie się kluczowym elementem cyfryzacji usług publicznych i rozwoju krajowego ekosystemu AI

wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski

Będzie integracja z usługami administracji publicznej

No i mamy swój polski Chat GPT, a zwie się PLLuM

Resort zapewnia, że polski chatbot ma wspomagać pracę administracji publicznej. Wskazano, że trwają prace nad wirtualnym asystentem w aplikacji mObywatel, inteligentnego asystenta urzędniczego, który ma zautomatyzować przetwarzanie dokumentów oraz wsparcie edukacji (rozwój aplikacji edukacyjnych, tłumaczeń).

Źródło: Wirtualne Media

Może Cię zainteresować: Podpisywanie dokumentów telefonem w aplikacji mObywatel – nowa era cyfrowej administracji

Podobne

logo-zlozone

© 2025 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej