ASRock, znany producent sprzętu komputerowego, ogłosił wprowadzenie na rynek swojej najnowszej płyty głównej: „Thin Mini-ITX” z gniazdem AMD AM5. Jest to pierwsza cienka płyta główna na świecie, wspierająca procesory z serii Ryzen 9000.
Spis treści
Cienka płyta główna – co to takiego?
Hasło cienka płyta główna może być dla wielu obce, bo nie jest czymś często spotykanym, a szczególnie popularnym. Różnica polega na wysokości panelu I/O, który został zmniejszony z klasycznych 44, do 25 milimetrów. Co ważne, takie płyty główne korzystają zazwyczaj z pamięci RAM SODIMM, a także posiadają zmienioną lokalizację dla procesora.
Sprawdź Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10 lub 11
ASRock X600TM-ITX – co oferuje, a czego nie?
Jeśli myślisz, że zbudujesz mały, ale za to wydajny komputer w oparciu o ten model płyty głównej to niestety muszę Ciebie rozczarować. X600TM-ITX nie oferuje nawet portu PCIe x1, co jest mocnym ciosem w porównaniu do innych podobnych rozwiązań. Na szczęście najnowsze procesory od AMD posiadają całkiem niezłe zintegrowane układy graficzne i takim trzeba się cieszyć wybierając niniejszą płytę główną.
Co ciekawe płyta główna wspiera możliwość montażu chłodzeń dedykowanych dla procesorów Intela, pamięci RAM 6400 MHz o pojemności maksymalnej 96GB. Jako, że możemy tutaj używać wyłącznie zintegrowanego układu graficznego, istotne są również wyjścia wideo, których na pokładzie znajdziemy łącznie cztery: 2 sztuki HDMI, jedną DisplayPort oraz jedną LVDS. Otrzymujemy wsparcie dla dwóch nośników poprzez sloty M.2 (PCIe Gen. 4 x4) oraz dwa poprzez SATA 6Gb. Jeśli chodzi natomiast o złącza USB takich do dyspozycji jest jedynie cztery:
- 1x USB 3.2 Gen1 Type-C
- 1x USB 3.2 Gen2 Type-A
- 2x USB 3.2 Gen1
Cienka płyta główna – gdzie jej zastosowanie?
ASRock X600TM-ITX jest zaprojektowana dla obudów typu Media Center (HTPC), które były bardzo popularne przed rozpowszechnieniem się rozwiązań Mini-PC, jak np. SFF. ASRock wprowadził kilka wariantów omawianej dzisiaj płyty głównej: różnią się z reguły ilością i rodzajem złącz wideo.
ASRock nie podał oficjalnej wyceny X600TM-ITX.
Źródło: videocard