Krux Naos TG. zlozone

Obudowa Krux Naos TG – Mała rzecz, wielkie możliwości

Autor: Filip Cymer
4 min czytania

Pewnego dnia stwierdziłem, że przydałby mi się serwer plików w moim mieszkaniu. Zacząłem wgłębiać się w temat i szybko stwierdziłem, że nie chce nabywać gotowego rozwiązania od firm pokroju Synology czy też Qnap. Pozostało mi samodzielne złożenie NAS-a. Wybranie podzespołów nie było ciężkie, jednak wybór odpowiedniej obudowy spędził mi sen z powiek. Wtedy w moje oczy rzuciła się obudowa Krux Naos TG i wiedziałem, że to będzie strzał w dziesiątkę.

Szukając odpowiedniej obudowy na serwer zależało mi, aby była ona niewielkich rozmiarów, ale jednocześnie była gotowa pomieścić kilka dysków HDD 3,5 cala. Na rynku dostępnych jest wiele konstrukcji, natomiast wygląd grał ważną rolę przy wyborze. Chciałem, żeby obudowa nie rzucała się w oczy, nie miała RGB i tym podobnych zbędnych bajerów, które są bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Właśnie te wymagania spełniała gwiazda dzisiejszej recenzji, czyli obudowa Krux Naos TG.

Zobacz poradnik dotyczący wyboru obudowy

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG

Specyfikacja Krux Naos TG

Recenzję zacznijmy od zapoznania się ze specyfikacją obudowy:

  • Typ obudowy – Small Form Factor SFF
  • Obsługiwane standardy płyty głównej – microATX, ITX, MINI-DTX
  • Obsługiwane standardy zasilaczy – ATX, SFX, SFX-L
  • Miejsce na wewnętrzne dyski – 9×2,5″, 5×3,5″
  • Maksymalna długość karty graficznej – 335 mm
  • Maksymalna wysokość chłodzenia CPU – 155 mm
  • Maksymalna liczba wentylatorów – 7
  • Opcje montażu wentylatorów – 1x 80 mm (tył), 2x 120 mm (góra), 2x 120 mm (dół), 2x 120 mm (prawy bok)
  • Montaż chłodzenia wodnego – Tak
  • Opcje montażu chłodzenia wodnego – 1 x 120 mm (dół),1 x 240 mm (dół), 1 x 120 mm (prawy bok) – 1 x 240 mm (prawy bok)
  • Zainstalowane wentylatory – 1x80mm (tył)
  • Przyciski – Power, Reset
  • Złącza na przednim panelu – USB 3.2 Gen. 1 – 2 szt., Wyjście słuchawkowe/głośnikowe – 1 szt., Wejście mikrofonowe – 1 szt.
  • Wymiary (Wys/Szer/Gł) – 303/185/391 mm
  • Waga – 5,5 kg

Specyfikacja pochodzi ze strony x-kom

Rzut okiem na konstrukcję Krux Naos TG

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że mamy do czynienia z porządnie wykonaną konstrukcją. Całość jest naprawdę sztywna, bowiem grubość blachy wynosi aż 1.1 mm. Stylistyka Krux Naos TG jest stonowana. Nie ma zbędnych elementów, wytłoczeń itd. Po prostu piękno w prostocie. Każdy element obudowy ma możliwość szybkiego ściągnięcia po przez zatrzaski. Ale nie ma o nie obawy, są naprawdę porządne i wyraźnie zatrzaskują się w głównym szkielecie skrzynki. Pod elementami producent nie zastosował żadnych filtrów przeciw kurzowych, co na pewno pomoże uzyskać lepszy przepływ powietrza w obudowie.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG – Wszystkie elementy

Na froncie u szczytu umiejscowiony został włącznik, przycisk resetu, diody informujące o pracy komputera oraz dysku. Złącza jakie mamy dostępne na przodzie to mikrofonowe i słuchawkowe oraz 2x USB 3.0.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG

Na pochwałę zasługuje zrezygnowanie z wyłamywanych śledzi na rzecz przykręcanych, które przysłonięte są klapkami na magnes, co znacząco poprawia estetykę.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG zlozone.net

Krux Naos z dopiskiem „TG” różni się od modelu bez niego tym, że na lewym boku umieszczone zostało hartowane szkło zamiast blachy z dziurkami. Szyba na boku nie jest rzeczą pożądaną w serwerze, z racji na gorszy przepływ powietrza oraz sam serwer w środku nie wygląda za bardzo urokliwie. Należy jednak pamiętać, że szyba sama w sobie dodaje uroku tak małej obudowie, szczególnie jeśli ktoś chce się pochwalić jakie podzespołu udało mu się umieścić w takiej konstrukcji. Jedyną rzeczą do jakiej mogę się przyczepić w tej konstrukcji to sekcja serwisowa, a w zasadzie jej brak (o czym wspomnę w dalszej części tekstu).

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG zlozone.net

Miłym dodatkiem ze strony producenta są dołączone do zestawu elementy w zgrabnym plastikowym pudełeczku. W środku znajdziemy wszystkie śrubki potrzebne do montażu podzespołów oraz „trytytki” do pomocy w aranżacji kabli.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG

Więcej informacji na temat obudowy

Montaż podzespołów w Krux Naos TG

Jak już napatrzyliśmy się na wygląd Krux Naos TG, to przyszła pora na montaż podzespołów. Obudowa jest typu SFF (Small Form Factor), więc podczas wyboru komponentów do niej musimy poświęć więcej uwagi. W Krux Naos TG płyta główna w formacie mATX jest największą płytą jaką będziemy mogli w niej zamontować. Natomiast jeśli chodzi o zasilacz, nie ma żadnych obostrzeń. Oczywistym jest fakt, że lepiej wybierać w pełni modularne konstrukcje z racji ograniczonej ilości miejsca wewnątrz obudowy.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG

Podczas wyboru podzespołów pamiętaj o dobrym zasilaczu

W obudowie mamy możliwość zamontowania 9 dysków 2,5 cala lub 5 sztuk 3,5 calowych. Pomóc w tym mają specjalne elementy obudowy, które w przypadku niewykorzystania możemy zdemontować. Łącznie w obudowie znajdują się cztery takie wyjmowane elementy. Oczywiście ze względu na małe gabaryty obudowy trzeba iść na kompromisy. Na przykład montując zasilacz w formacie ATX, nie zamontujemy aż 5 dysków 3.5 cala.

Specyfikacja specyfikacją, ale jak to wygląda w praktyce?

Tutaj lista podzespołów z jakich składałem serwer plików w obudowie Krux Naos:

  • Płyta główna – ASRock B450M-HDV R4.0
  • Procesor – AMD Athlon 3000G
  • Pamięć RAM – 2×8 GB GOODRAM IRDM 3200 Mhz
  • Dysk SSD na system – GOODRAM CX400 256GB
  • Dyski na dane – 2x HDD WD Purple 2 TB
  • Zasilacz – Deepcool PM750D 750W 80 Plus Gold

Jak przebiegł montaż komputera w obudowie typu SFF?

Nie będę ukrywał, że nie odbyło się bez przeszkód. Z racji montażu dwóch dysków HDD oraz zasilacza niemodularnego zadanie nie było proste. Mniejsza płyta i zasilacz również ułatwiły by zadanie. Pomijając ten fakt, montaż w obudowie przebiegł sprawnie. Widać, że konstrukcja jest przemyślana i dobrze wykonana. Możliwość szybkiego zdejmowania poszczególnych elementów obudowy znacząco ułatwia montaż podzespołów.

Dwa dyski HDD bez problemu zmieściły się na dole obudowy, jedynie trzeba pamiętać o pierwszorzędnym wpięciu kabli do dysku, ponieważ później to zadanie będzie prawie niemożliwe do wykonania.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG

Montaż pozostałych podzespołów przebiega jak w normalnej wielkości obudowie. Wyzwaniem jest schludne poprowadzenie przewodów. Tutaj znowu przypominam, że do tego typu obudów najlepiej wybierać zasilacze w pełni modularne, znacząco ułatwią zadanie. Tak samo jak wybór innych podzespołów np. stosując dyski M2 nie będziemy musieli prowadzić dodatkowych kabli. W moim przypadku było to niemożliwe, ponieważ Athlon nie wspiera takich nośników, stąd klasyczny super szybki dysk.

Tutaj znajdziesz instrukcję do obudowy Krux Naos TG, w niej pokazane są wszystkie możliwości montażu poszczególnych podzespołów.

Jak już poruszyliśmy temat prowadzenia kabli w obudowie Krux Naos TG. Zadanie to utrudnia sekcja serwisowa, a w zasadzie jej brak. W praktyce jesteśmy w stanie tam poprowadzić jedynie płaskie przewody. Myślę, że producent mógł dodać te kilkanaście milimetrów do gabarytów obudowy w celu zwiększenia części serwisowej.

Krux Naos TG zlozone
Krux Naos TG zlozone.net

Jak Krux Naos TG spisuje się jako serwer?

Jak wspominałem na początku, ową obudowę wykorzystuję jako domowy serwer plików. I Krux Naos TG sprawdza się w tej roli doskonale. Obudowa jest małych rozmiarów, mieści wszystko co potrzebne i przy tym wszystkim wyglądem nie rzuca się w oczy. Przewiewna konstrukcja zapewnia optymalne temperatury pracy serwera, zachowując przy tym wysoką kulturę pracy.

Krux Naos TG zlozone.net
Krux Naos TG

Podobne

logo-zlozone

© 2024 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej