Przenośne dyski SSD to nowoczesne urządzenia do przechowywania danych, które oferują szybki dostęp do naszych danych. Dzięki kompaktowym rozmiarom i możliwości osiągania dużych prędkości zapisu i odczytu, takie urządzenie idealnie spisze się na przykład podczas podróży.
Przenośny dysk SSD ADATA SE880 jest już od dłuższego czasu najchętniej kupowanym dyskiem. Czym wyróżnia się na tle konkurencji? Za co użytkownicy go tak polubili? Sprawdźmy to!
Spis treści
Rzut okiem na dysk ADATA SE880 1TB
Na samym początku dysk ADATA SE880 zaskoczył mnie swoim niewielkim rozmiarem. Zdecydowanie zatrzymałem się w czasach, kiedy dyski przenośne były w rozmiarze 2.5 cala. Za sprawą swoich rozmiarów ADATA SE880 jest bardzo poręcznym urządzeniem i bez problemu schowamy go w kieszeni spodni. Obudowa dysku wykonana jest z metalu, co ma kilka plusów. Po pierwsze taki dysk lepiej wytrzyma próbę czasu, ale również metal lepiej przewodzi ciepło wytwarzane podczas pracy względem tworzywa sztucznego, co zapewni mu lepsze temperatury podczas obciążeń.
Jednak niech metalowa obudowa Was nie zmyli. Owszem poprawia to wytrzymałość dysku, lecz nie jest to urządzenie, które możemy zakopywać w piasku, bowiem nie posiada zatyczki do portu czy też odpowiednich certyfikatów.
Przenośny dysk SSD ADATA SE880 występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: szarym i nieco droższym – niebieskim. Producent oferuje również 4 wersje pojemnościowe:
- 500 GB
- 1 TB
- 2 TB
- 40 TB
Testowany przeze mnie egzemplarz jest o pojemności 1TB w droższej, niebieskiej kolorystyce. ADATA SE880 w sklepie X-kom na dzień dzisiejszy jest najtańszym dyskiem przenośnym o pojemności 1TB i prędkościach 2000 MB/s. Na dzień publikacji tekstu za dysk przyjdzie nam zapłacić 369 zł.
Razem z urządzeniem otrzymujemy dwa kable USB 3.2. Jeden dłuższy USB-C do USB-C oraz trochę krótszy USB-C do USB-A.
Specyfikacja ADATA SE880 1TB
Specyfikacja pochodzi ze strony producenta ADATA:
- Dostępne pojemności – 500GB, 1TB, 2TB, 4TB
- Interfejs – USB 3.2 Gen. 2×2 20Gb/s
- Złącze – UBS-C
- Transfery – Zapis do 2000 MB/s | Odczyt do 2000 MB/s
- Wymiary – 64,8 x 35 x 12,25 mm
- Waga – 31g
- Gwarancja – 5 lat
Jak wypada w testach przenośny dysk ADATA SE880?
Dysk świetnie wypada na papierze, ale pora sprawdzić jak to wygląda w praktyce. Poniżej znajdziecie platformę testową. Niestety moja płyta główna nie posiada wejścia 20Gb/s, więc teoretycznie nie będę w stanie wykorzystać całości potencjału dysku. Jak będzie naprawdę?
Zobacz na co zwrócić uwagę kupując dysk SSD
Platforma testowa
Do testów dysku ADATA SE880 służył mi komputer z następującymi podzespołami:
- Procesor – AMD Ryzem 5 5600g
- Płyta główna – MSI B550 Gaming Plus
- Pamięć RAM – Crucial Ballistix 16GB (2x8GB 3200MHz DDR4 cl16)
- Dysk systemowy – Samsung 980 500GB
- Drugi dysk – Lexar NM620 1TB
Testy syntetyczne
Testy przeprowadziłem przy pomocy programu AS SSD Benchmark. Test tego typu ma na celu sprawdzić maksymalne osiągi dysku. Wykonałem trzy testy: na pustym dysku podłączonym do USB-C 3.2 2gen 10Gb/s, na pustym dysku podłączonym do USB-C 3.2 1gen 5Gb/s, trzeci test na pełnym dysku podłączonym do do USB-C 3.2 2gen 10Gb/s.
Jak widać rodzaj złącza, do którego podłączymy dysk ma spore znaczenie, bowiem prędkość na szybszym złączu jest praktycznie dwa razy większa. Można zaryzykować tezę, że przy złączu 20Gb/s dysk osiągnie deklarowane transfery.
W przypadku używania tylko połowy prędkości (1000MB/s z 2000MB/s) jaką oferuje ADATA SE880 podczas zapełnienia dysku transfery nie zwalniają. Różnica prawdopodobnie będzie widoczna w momencie wykorzystywania złącza 20Gb/s. Podczas zapełnienia dysku i testu jego maksymalnych transferów urządzenie zrobiło się wyraźnie cieplejsze. Po sprawdzeniu temperatur, oscylowały one w okolicy 46 stopni.
Porównanie z dyskiem przenośnym HDD
Jako ciekawostkę postanowiłem przetestować również inny przenośny dysk, ale tym razem HDD. Wyniki nie są zaskakujące, lecz bardziej pokazują jak dyski SSD przyspieszają nam pracę. Różnice prędkości są prawie 10-krotne.
Testy praktyczne
Były testy syntetyczne, więc teraz pora na coś bardziej odzwierciedlającego rzeczywistość. Przygotowałem plik testowy o wadze równej 100GB i przeprowadziłem dwa testy.
Pierwszy test polegał na kopiowaniu pliku o wadze 100GB z dysku na dysk.
Jak widać transfery znacząco spadły względem tych z benchmarków. Pocieszeniem jest fakt, iż transfery pod koniec kopiowania pliku nie zmieniły się, tylko przez cały czas stały na równym poziomie.
Sprawdziłem również jak wypadają transfery w momencie przenoszenia pliku na dysk ADATY. Ponownie plik o wadze 100GB, natomiast dysk z którego przenoszony był plik to Lexar NM620 1TB
Jak widać prędkości są niższe od tych w testach syntetycznych, jednak i tak są bardzo zadowalające, szczególnie, gdy spojrzymy jakimi transferami dysponuje dysk HDD kopiujący ten sam plik. Na pochwałę zasługuje fakt, że przez cały czas kopiowania pliku prędkości ADATA SE880 nie spadały.
Czy na dysku przenośnym można uruchomić gry i programy?
Jako, że dysk przenośny ADATA SE880 dysponuje dużymi transferami bez problemu można uruchomić na nim programy lub gry i nie odczujemy żadnych spadków wydajności z tego faktu. Zresztą sam producent chwali się na opakowaniu, że jego dysk współpracuje z Xbox-em oraz Playstation.
Dodatkowe oprogramowania ADATA
Kupując dysk SSD od ADATA producent daje nam możliwość z korzystania dodatkowych programów:
- SSD Toolbox – Program ADATA SSD Toolbox zapewnia kilka sposobów na uzyskanie informacji o dysku i łatwą zmianę jego ustawień.
- SSD Migration – Program SSD Migration firmy ADATA oferuje funkcje umożliwiające sklonowanie lub utworzenie kopii zapasowej danych z dysku SSD
- Backup ToGo – Program służący do tworzenia kopii zapasowych danych na dysku.
Podsumowanie
Przyszła pora na podsumowanie i odpowiedź na pytania z początku testu. Dysk przenośny ADATA SE880 jest niewielką, dobrze wykonaną konstrukcją, która zamknięta jest w ładnej obudowie. Jeśli dodamy do tego transfery na poziomie 2000 MB/s i najniższą cenę w swojej kategorii to mamy gotowy hit sprzedażowy.
I tak właśnie jest w przypadku dysku ADATA SE880, który w chwili obecnej w wersji 1TB kosztuje 369 zł co czyni go najtańszym i równocześnie najpopularniejszym dyskiem w swojej kategorii.
Zobacz więcej w kategorii Hardware