AOC Q27G4X

Monitor AOC Q27G4X – Recenzja monitora 1440p

Autor: Hubert Przybyłowski
3 min czytania

Monitor AOC Q27G4X to model, który łączy w sobie przystępną cenę z solidnymi parametrami, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla graczy oraz użytkowników biurowych.

Specyfikacja i design

AOC Q27G4X to 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560×1440 (QHD), rozdzielczość zapewnia wyraźny obraz i dobrą gęstość pikseli. Częstotliwość odświeżania wynosi 180 Hz, a czas reakcji to zaledwie 1 ms, co czyni go odpowiednio dynamicznym do gier. Monitor obsługuje technologie FreeSync i G-Sync Compatible, co zapewnia płynne doświadczenia podczas grania.
Design monitora jest minimalistyczny, posiada solidną podstawę, która nie zajmuje dużo miejsca na biurku, co jest korzystne w małych przestrzeniach.

AOC Q27G4X

Specyfikacja AOC Q27G4X

  • Przekątna ekranu: 27 cali (68,6 cm)
  • Rozdzielczość: 2560 x 1440 pikseli (WQHD), 16:9
  • Matryca IPS, LED, 8 bit
  • DisplayHDR 400
  • Częstotliwość odświeżania: 180 Hz (Adaptive Sync)
  • Czas reakcji: 1 ms (GTG); 0,5 ms (MPRT)
  • Kontrast statyczny: 1000:1
  • Jasność: 450 nitów
  • Głośniki: brak
  • Regulacja: odchylenie, obrót, wysokość, pivot, VESA 100 x 100
  • Porty: 2x HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, wyjście 3,5 mm, gniazdo zasilania
  • Pobór mocy: 29 W; 0,3 W (czuwanie)
  • Wymiary: 614 x 386-516 x 208 mm
  • Masa: 5,29 kg

Akcesoria

  • Kabel HDMI
  • Kabel DisplayPort
  • Kabel zasilający
  • Podstawka
  • Śruby do montażu VESA 100×100 mm
  • Dokumentacja
AOC Q27G4X

Design

Monitor posiada małą ergonomiczną podstawkę w kształcie heksagonu – jest to fajne rozwiązanie dla osób nieposiadających dużo miejsca na biurku w przeciwieństwie do bardzo popularnych podstaw w kształcie X, gdzie na małej przestrzeni często wadzi się myszką bądź przewodem myszki o podstawę monitora. Stopa dołączana do Q24G4X posiada otwór umożliwiający ładne poprowadzenie przewodów do monitora nie tworząc przy tym chaosu. Monitor jest stabilny, nie chwieje się i przestawianie bądź obracanie go nie jest ryzykowne. Oczywiście podstawa posiada podkładki antypoślizgowe.

Jakość obrazu

AOC Q27G4X
AOC Q27G4X


Jednym z największych atutów AOC Q27G4X jest jakość obrazu. Monitor oferuje szeroką gamę kolorów oraz dobrą jasność, osiągając maksymalnie 400 cd/m². Chociaż certyfikat VESA DisplayHDR 400 sugeruje wsparcie dla HDR, rzeczywista wydajność HDR jest raczej słaba, co jest typowe dla monitorów w tym przedziale cenowym.

AOC Q27G4X
AOC Q27G4X

W testach monitor wykazał się dobrą dokładnością kolorów oraz stabilnością gamma po drobnych korektach. Można oczekiwać od produktu żywych i nasyconych kolorów, szczególnie w jasnych scenach. W ciemniejszych ujęciach zauważalne są pewne ograniczenia związane z matrycą monitora IPS – takie jak backlight bleed w rogach ekranu bądź IPS Glow – lecz to wszystko zależy od konkretnej sztuki – w moim modelu IPS glow nie wystąpił.

Menu monitora

AOC Q27G4X

Monitor AOC Q27G4X, został wyposażony w odświeżone OSD, czyli menu monitora, którego usprawnienia powstały w oparciu o uwagi użytkowników i tutaj należy się duży plus dla AOC – słuchają konsumentów. Dzięki wprowadzonym zmianom nawigacja oraz regulacja parametrów są bardziej intuicyjne i wygodne. Przyciski umiejscowione na obudowie monitora służące do nawigacji po OSD mają przyjemny klik, korzystanie z „manualnego” menu monitora nie wprawia w szał, chociaż według mnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie joysticka, dzięki takiemu rozwiązaniu nie mylimy się tak często podczas podróżowania po opcjach monitora udostępnionych przez AOC.

AOC Q27G4X


Ustawieniami wyświetlacza w AOC Q27G4X można sterować również za pomocą aplikacji komputerowej AOC G-Menu, jest to najwygodniejsza opcja do skalibrowania monitora, przejrzyste proste menu posiada wszystkie opcje dostępne spod przycisków monitora.

Wydajność w grach

AOC Q27G4X doskonale sprawdza się w grach. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania i niskim opóźnieniom wejściowym, monitor zapewnia płynne doświadczenia nawet w intensywnych scenariuszach. Monitor zachowuje szczegóły w szybkich grach wyścigowych, takich jak Forza Horizon 5, gdzie minimalizowane są efekty smużenia, sprawdzi się również do gier esportowych typu CS, lub do innych gier, w których gracze rywalizują ze sobą i ważna jest płynność i jakość obrazu.

AOC Q27G4X – moje odczucia na temat monitora – nie tylko ja byłem zainteresowany monitorem

Mam duży sentyment do monitorów AOC, decydując się na pierwszy porządny monitor wybrałem model 27G2U, który z racji na swoją rozdzielczość 27 cali połączoną z rozdzielczością 1080p był kontrowersyjnym modelem (argumenty społeczności, że na 27 calach FHD widać piksele z bliska), dla mnie jednak był to bardzo fajny monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów – tak samo jest w przypadku Q27G4X. Monitor jest dobrej jakości, kolory w moim przypadku wymagały lekkiej korekcji, ale należy pamiętać, że kalibrację kolorów dokonywałem najtańszą metodą, czyli „na oko”. Najrzetelniejszym i najlepszym sposobem byłoby użycie profesjonalnego kalibratora, którego koszt oscyluje w okolicach ceny Q27G4X, który jest opisywany w tej recenzji.

Jak wspomniałem w nagłówku – nie tylko mi spodobał się monitor od AOC, co można łatwo zauważyć na poniższym zdjęciu

AOC Q27G4X

Zobacz nasz ostatni artykuł dotyczący chłodzeń AIO od DeepCool!

Podobne

logo-zlozone

© 2024 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej