Recenzja Mozos SGS3 – stabilny stojak do kierownicy

Autor: Łukasz Łyszcz
4 min czytania

Osoby zaczynające swoją przygodę z simracingiem z pewnością będą chciały wyposażyć się w stojak do kierownicy, by móc bardziej komfortowo pojeździć w wybranym przez siebie tytule. Dzisiaj sprawdzimy, czy dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w stojak Mozos SGS3.

Co w środku pudełka?

Wewnątrz opakowania znajdziemy wszystkie niezbędne elementy wchodzące w skład pełnoprawnego stojaka, a także instrukcję obsługi, trytytki oraz dwie sztuki plastikowych zaczepów do zarządzania kablami.

Podstawowa specyfikacja Mozos SGS3

  • Wymiary: 680 x 880 x 815 mm
  • Typ ramy: składana
  • Materiał: stal
  • Wykończenie: malowanie proszkowe
  • Kolor: czarny
  • Zakres nachylenia pyty kierownicy: –15° / 0° / +15°
  • Zakres nachylenia pyty pedałów: 7° / 12° / 18°
  • Waga: 14,4 kg brutto / 12,75 netto

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta, marki Mozos.

Kompatybilność Mozos SGS3

Fanatec: ClubSport, ClubSport V3, ClubSport V3 Inverted, ClubSport SQ, CSL DD, DD Pro, Podium DD1/DD2, ClubSport DD/DD+
Logitech: G25, G27, G29, G920, G PRO
Thrustmaster: TH8 RS, T3PA, T3PA-PRO, T3PM, 2 Pedals, T-LCM, T248, T300RS, T500RS, TS-PC/TS-XW, TX
MOZA: CRP Pedals, R3, R5, R9, R12, R16, R21
Simagic: Alpha, Alpha Mini, Alpha U, Alpha P1000, Alpha P1000i, Alpha P2000

Montaż i pierwsze wrażenia

Generalnie stojak Mozos SGS3 przychodzi do nas w kartonie, w którym to jest złożony tak, jak my składamy go później do przechowywania. Sęk w tym, że będziemy musieli po prostu przykręcić kilka drobiazgów, które zostały szczegółowo opisane w instrukcji. Mowa między innymi o płytce, na której montujemy później kierownicę czy o uchwycie do shiftera. Cały proces montażu wraz z regulacją kierownicy pod siebie nie powinien zając więcej niż 30 minut.

Mozos SGS3 pozwala również na zarządzanie okablowaniem. W zestawie znajdziemy dwa uchwyty na kable oraz trytytki. O ile chwalę ten zamysł, tak uważam, że przydałby się taki jeden uchwyt więcej w zestawie i/lub uchwyt na okrągłą część stelaża, by móc przytrzymać kable wychodzące z kierownicy czy też shifitera. Teoretycznie wiele wspomóc możemy się wcześniej wspomnianymi trytytkami, tak, o ile damy ich za dużo — szczególnie w dolnych partiach stelaża, może się okazać, że będziemy mieć problemy ze składaniem stojaka lub brakiem wystarczająco długich kabli, aby móc podłączyć kierownicę do komputera. Osobiście dorzuciłem też rzepy, które miałem prywatnie i takie coś też mogłoby być dobrą opcją do rozważenia przez producenta jako dodatek.

Możliwości regulacji

Mozos SGS3 bokiem
Mozos SGS3 bokiem

Po złożeniu stojak oferuje kilka możliwości dostosowania go pod swoje preferencje. Po pierwsze możemy dostosować wysokość po odkręceniu dwóch pokręteł znajdujących się na bocznych ramionach stelaża. Jednak w tym przypadku warto mieć na uwadze, że podczas zwiększania wysokości sama kierownica nie idzie tylko „do góry”, lecz po ukosie (góra-przód), więc też zbliża się do nas, przez co oddalamy się od pedałów.

Dla mnie osobiście nie był to żaden problem, ale też muszę przyznać, że nie zajmowałem się zbytnio regulacją samego stojaka, ponieważ domyślne nastawy były dla mnie optymalne. Dodam przy okazji, że mam 180 cm wzrostu, więc jak widać, producent przygotował odpowiednie domyślne nastawy. Wydaje się również, że producent przemyślał ten temat, albowiem umożliwia przesunięcie pedałów przód-tył. Ja korzystałem z nich ustawionych jako maksymalnie odsuniętych ode mnie.

Poza wysokością możemy ustawić kąt nachylenia kierownicy odpowiednio: -15°, 0° oraz +15°. Ja przez cały czas testowania stojaka korzystałem z 0 stopni nachylenia.

Mozos SGS3 regulacja pedałów
Regulacja pedałów

Ostatni element, który możemy dostosować to jak wcześniej wspomniałem — pedały. Podczas ich montażu możemy wybrać, jak bardzo mają być oddalone od nas, a dodatkowo istnieje możliwość zmiany kąta ich pochylenia. Do wyboru mamy trzy wartości: 7°, 12° lub 18°. Natomiast należy wspomnieć o braku wsparcia do zawieszonego montażu pedałów, co dla niektórych może okazać się istotne. Choć wątpię, by ktoś serio oczekiwał tego typu rozwiązania w tak budżetowym stojaku.

Powinno Cię zainteresować: Nadchodzi nowa gra dla fanów wyścigów i to z trybem kariery z prawdziwego zdarzenia.

Proces składania stojaka

Mozos SGS3 składanie
Składanie

Mozos SGS3 jest o tyle interesującym stojakiem do kierownicy, że oferuje również możliwość złożenia. Cały proces przebiega bardzo szybko i bezproblemowo, a żeby go dokonać, wystarczy, że podniesiemy płytę, na której mocowane są pedały i zablokujemy ją za pomocą wyjmowanego kluczyka na prawej ramie stojaka.

Mozos SGS3 złożony
Złożony Mozos SGS3

Następnie podnosimy przednią część stojaka tak, by opierał się na dwóch dalszych od nas stopkach i nogą przesuwamy ramę jedną do drugiej. Po złożeniu stojak zajmuje bardzo mało miejsca. Zdecydowanie proces ten jest prostszy i skuteczniejszy niż ten dostępny w moim poprzednim stojaku Wheel Stand Pro T500 V2 Deluxe, gdzie po każdym procesie złożenia i rozłożenia musiałem regulować stojak pod swoje preferencje, a także sam stojak miał chrapkę na luzowanie poszczególnych elementów.

Wrażenia z użytkowania

Mozos SGS3
Mozos SGS3

Stanowisko testowe:

  • Kierownica: Thrustmaster T300RS Alcantara Edition
  • Pedały: Thrustmaster T3PM
  • Shifter: Thrustmaster TH8S

Gry użyte do testów:

  • F1 22
  • Dirt Rally 2.0
  • Assetto Corsa Competizione
  • beamNG.drive
Mozos SGS3
Mozos SGS3 przód

Muszę to przyznać wprost. Bawiłem się przednio! Stojak przez cały okres jego testowania był stabilny, a to jest niewątpliwie najistotniejsza kwestia w tym całym produkcie, bo na dobrą sprawę: co poza zapewnieniem komfortu, odpowiedniej konfiguracji i po prostu stabilności podczas ustawienia na kierownicy nawet najmocniejszego ForceFeedbackui ma nam zapewnić? Dla mnie nie potrzeba niczego więcej, a Mozos SGS3 po prostu to dowozi. Nie istotne jest to czy walczymy z prowadzonym samochodem, wjeżdżamy na tarkę, driftujemy czy robimy dużo szybkich ruchów. Stojak jest stabilny, nie porusza się, a także żaden z jego elementów nie zmienia swojego położenia, co doceniłem podczas rozgrywki.

Mozos SGS3 stopka antypoślizgowa
Stopka antypoślizgowa

Zapomniałem też wcześniej wspomnieć o montowanych pod spodem stojaka stopkach, na których to stoi. Jest ich łącznie cztery sztuki, są wkręcane i pozwalają na regulację wysokości — gdybyśmy mieli np. nierówną podłogę, a także na regulację kąta, co przyda się przede wszystkim po złożeniu stojaka, by ten się nie przewracał.

Ocena końcowa

Rekomendacja zlozone.net
Rekomendujemy wybór Mozos SGS3

Podobne

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej