Silver Monkey X Tenji Tenji PRO

Silver Monkey X Tenji / Tenji PRO – recenzja radiatorów na dyski M2

Autor: Hubert Przybyłowski
3 min czytania

W dzisiejszych czasach, gdy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a potrzeby użytkowników rosną, wybór odpowiedniego dysku staje się kluczowym elementem budowy wydajnego komputera. Coraz szybsze dyski zwłaszcza w standardzie PCIE 5.0 wymagają coraz większych radiatorów, czyli odpromienników ciepła, aby zachować swoją wysoką wydajność. Z pomocą schłodzenia dysków M2 przychodzi firma Silver Monkey X ze swoimi dwoma produktami – Silver Monkey X Tenji oraz Silver Monkey X Tenji PRO.

Silver Monkey X Tenji – chudy byk

Odpromiennik Tenji, czyli mniejszy model ze stajni Silver Monkey X to dwuczęściowy prosty, aluminiowy radiator. Prezentuje się bardzo schludnie i elegancko. Warto mieć na uwadze, że jest dostępny wyłącznie w kolorze czarnym. Nasz dysk M2 ląduje w tak zwanej kanapce, czyli pomiędzy dolną częścią radiatora, którą można nazwać bazą, a górnym właściwym odpromiennikiem. Oczywiście na obydwu elementach producent przewidział i dołączył do zestawu termopady, które ułatwiają odprowadzanie ciepła. Całość skręcamy na śrubki philips, czyli pospolity krzyżak, które również są w zestawie.

Silver Monkey X Tenji

Specyfikacja Silver Monkey X Tenji:

  • Typ – chłodzenie pasywne
  • Kompatybilność – M.2 2280 SSD
  • Wymiar radiatora – 73 x 22 x 6 mm (WxSxG)
  • Materiał radiatora – aluminium
  • Waga – 38 g
  • Zawartość zestawu: 2x termopad, śrubki, odpromiennik (2 części), instrukcja/gwarancja

Silver Monkey X Tenji PRO – potężny zawodnik

Większy i wydajniejszy brat, czyli Tenji PRO to dosłownie klocek. Między aluminiowymi finami chłodzenia czai się miedziany heatpipe, dzięki któremu chłodzenie zawdzięcza swoją wysoką wydajność. Radiator jest w kolorystyce srebrnej z logiem Silver Monkey X na wierzchu. Podobnie jak przy chudszej wersji – dysk ląduje w kanapce na takiej samej zasadzie – między termopadami, a całość skręcamy przy pomocy śrubek z zestawu.

Silver Monkey X Tenji PRO

Specyfikacja Silver Monkey X Tenji PRO

  • Typ – chłodzenie pasywne
  • Kompatybilność – M.2 2280 SSD
  • Wymiar radiatora – 74 x 23 x 31 mm (WxSxG)
  • Materiał radiatora – Aluminium
  • Waga – 80 g
  • Zawartość zestawu: 4x termopad, śrubki, odpromiennik (2 części), instrukcja/gwarancja

Test radiatorów Silver Monkey X Tenji oraz Tenji PRO

Czymże by była recenzja bez przedstawienia obydwu odpromienników w boju? Na papierze wszystko ładnie wygląda, a jak to się ma w praktyce?
Do testu użyłem paczki plików ważącej około 450gb. Test polegał na przekopiowaniu tychże plików z punktu A do punktu B oczywiście działając w obrębie jednego dysku. Testu dokonano przy pomocy nośnika KC3000 działającym na interfejsie PCIE 4.0.

Platforma testowa:

  • Procesor – Ryzen 7 7900x
  • Chłodzenie – Arctic Liquid Freezer 420mm
  • Płyta główna – MSI X670E Tomahawk wifi
  • Ram – Patriot Viper Venom 2x32gb 6000mhz CL30
  • GPU – Nvidia RTX 4060 Zotac Gaming SOLO
  • Obudowa – Thermaltake The Tower 600
  • Dysk – KC3000 1TB
  • Zasilacz – Endorfy Supremo 1000w

W celu polepszenia/poprawy temperatur dysków karta graficzna została podmieniona z pierwotnego RTX’a 4070ti Super na słabszego, mniejszego RTX’a 4060, który dodatkowo został umieszczony w ostatnim slocie PCIE, tak aby karta nie miała wpływu na temperatury testowanego dysku.

Wyniki testów

Silver Monkey X Tenji Tenji Pro wykres

Wyniki są bardzo zadowalające. Bez radiatora temperatura dysku podczas kopiowania pliku w najwyższym punkcie wynosiła 74 stopnie, natomiast zastosowanie radiatora Silver Monkey X Tenji PRO sprawiło, iż temperatury w stress teście spadły o 18 stopni. Wynik na tańszym modelu Tenji jest o 8 stopni wyższy względem radiatora z dopiskiem PRO. Jak widać rozmiar ma znaczenie, ponieważ większy brat odnotował niższe temperatury, różnica wielkości radiatorów jest zdecydowanie zauważalna

Dla porównania wykonałem test z użyciem fabrycznego radiatora z płyty głównej (należy pamiętać, iż nie każda płyta główna ma na wyposażeniu takowy odpromiennik). Jaki jest wniosek? Zastosowanie jakiegokolwiek z radiatorów znacznie zbiło temperatury dysku i używanie takowych produktów na pewno zadziała długoterminowo tzn. żywotność takiego dysku na pewno będzie wyższa, albowiem im niższa temperatura naszych podzespołów, tym mniejsze szanse na ich uszkodzenie/degradację.

Silver Monkey X Tenji / Tenji PRO – moje odczucia

Silver Monkey X Tenji Tenji PRO
Po lewej stronie Tenji PRO, a po prawej Tenji. Różnica w budowie – kolosalna.

Kupując szybki dysk z interfejsem M2 zależy nam na tym, aby posłużył nam jak najdłużej, tym samym propozycje od Silver Monkey X nie są bezsensowne/niepotrzebne jak twierdzi to sporo moich klientów, ponieważ sądzą, że takie odpromienniki to strata pieniędzy. Ja za to uważam wręcz przeciwnie – montaż takiego radiatora pozwoli naszemu dyskowi na przyzwoitą pracę.

Należy pamiętać, że thermalthrottling nie dotyka tylko i wyłącznie procesorów bądź kart graficznych. W każdym przypadku zbyt duża temperatura może objawić się zbijaniem zegarów, bądź spadkiem transferu, a co za tym idzie – spadkiem wydajności.
Kolejnym z plusów, który zauważyłem podczas testowania radiatorów jest to iż dysk nie ulegnie wygięciu jak często ma to miejsce w przypadku montowania dysków pod odpromiennikami fabrycznymi. Rozwiązanie od Silver Monkey X zastosowane w obydwu wersjach radiatorów wspiera dysk od dołu i od góry niwelując w ten sposób efekt „banana” a co za tym idzie – mniejsza szansa na uszkodzenie się dysku

Osobiście mam nadzieję, iż firma Silver Monkey X do swojej stajni wprowadzi trzeci model radiatora z wentylatorem – takie rozwiązanie z aktywnym chłodzeniem osiągnęłoby jeszcze lepsze wyniki, przy odpowiedniej wycenie stanowiąc obowiązkowy zakup każdego posiadacza dysku M2 z interfejsem PCIE 5.0.

Zobacz naszą ostatnią recenzję myszki od DarkProject!

Podobne

logo-zlozone

© 2025 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej