Ostatnio na warsztacie był dzwonek rowerowy z nadajnikiem. Dzisiaj coś podobnego, mianowicie lokalizator o wyglądzie karty, czyli Silver Monkey Tag Card. Jak działa i czy takie rozwiązanie ma sens? To wszystko w dzisiejszym tekście.
Spis treści
Specyfikacja Silver Monkey Tag Card
Poniżej specyfikacja Silver Monkey Tag Card pochodząca ze sklepu X-kom:
- Rodzaj modułu – Lokalizator
- Kompatybilność – Tylko i wyłącznie Apple
- Łączność – Bluetooth 5.2
- Bateria – Wbudowana 180 mAh, ładowanie bezprzewodowe
- Czas pracy na baterii – Do 6 miesięcy
- Sieć – Find My Apple
- Wodoodporność – Tak, IP67
- Wymiary (szer/wys/dłu) – 85/2.6/55mm
- Waga –
Co w zestawie?
Silver Monkey Tag Card otrzymujemy w małym, minimalistycznym opakowaniu. W środku oprócz karty znajdziemy jedynie instrukcję obsługi w języku polskim.
Wygląd i jakość wykonania Silver Monkey Tag Card
Karta w całości wykonana jest z błyszczącego plastiku, wyjątkiem jest ramka, która jest matowa. Z racji połysku niestety całość świetnie się palcuje.
Styl Silver Monkey Tag jest minimalistyczny. Na froncie znajdziemy nazwę producenta, czyli Silver Monkey. Poniżej przycisk służący do włączenia, resetu i wyłączenia urządzenia oraz diodę. Z kolei patrząc od tyłu umieszczone zostało pole do ładowania bezprzewodowego oraz informacje, które reguluje prawo. Jak widać producent nie umieścił zbędnych rzeczy na karcie, czyniąc ją tym samym bardziej elegancką.
Jakie wrażenia z używania Silver Monkey Tag Card
Połączenie karty z urządzeniem Apple przebiega tak samo jak w przypadku dzwonka rowerowego z tag-iem, czyli bez problemu. Uruchamiamy kartę przyciskiem i trzymamy ją blisko telefonu. W telefonie włączamy aplikacje „Znajdź” i przechodzimy do zakładki “przedmioty”. Kolejno naciskamy “dodaj nowy przedmiot” i na dole niebieską czcionką “Inny obsługiwany przedmiot”. Ten ostatni krok jest konieczny, ponieważ Silver Monkey Tag Card nie jest oficjalnym produktem Apple, więc nie pojawi on się od razu tak jak Apple AirTag.
Po kliknięciu “Inny obsługiwany przedmiot” urządzenie bez problemu pokaże nam możliwość podłączenia karty. Ważne jest, aby znajdowała się blisko urządzenia, z którym go parujemy.
Dalsza konfiguracja wygląda klasycznie jak w przypadku Apple AirTag. Wybieramy nazwę oraz emotkę dla nadajnika.
Po połączeniu w aplikacji widzimy wszystkie dane na temat karty i dostępne opcje.
Zobacz test budżetowych słuchawek od Silver Monkey
Karta jest nieznacznie grubsza od zwykłej karty, więc nie ma problemu z umieszczeniem jej w portfelu, a będąc w nim nie przeszkadza. Dźwięk jaki wydaje karta po wywołaniu w aplikacji jest wyraźnie słyszalny w zamkniętym portfelu, więc bez trudu można go namierzyć.
Karta posiada wbudowaną baterię o pojemności 180 mAh, którą ładujemy bezprzewodowo. Niestety nie ma żadnego magnesu, aby celniej umieścić ją na ładowarce, jednak urządzenie jest na tyle małe, że nie miałem problemu z poprawnym położeniem jej na indukcji.
Producent deklaruje wytrzymałość owej baterii do 6 miesięcy. Na ten moment urządzenie jest na tyle krótko w moich rękach, że nie jestem w stanie stwierdzić czy Silver Monkey podaje prawdziwe dane. Ale patrząc na zapotrzebowanie na energie tej karty, wytrzymanie na jednym ładowaniu pół roku nie powinno być problemem. W momencie ładowania karta sygnalizuje nam to zielonym kolorem diody.
Silver Monkey Tag Card z pomocą przycisku na froncie możemy włączyć, wyłączyć lub zresetować. Każda z tych czynności sygnalizowana jest unikalnym sygnałem dźwiękowym oraz mrugnięciem diody.
- Jedno przyciśnięcie – Włączenie, długie piknięcie
- Przytrzymanie przycisku przez 5 sekund – Wyłączenie zasilania, długie piknięcie
- Naciśnięcie 5 razy i przytrzymanie – Resetowanie, długie piknięcie
A może dzwonek rowerowy z Silver Monkey Tag?
Czy Silver Monkey Tag Card działa z Androidem?
Po mimo wielu prób i metod stwierdzam, że urządzenie łączy się tylko i wyłącznie z urządzeniami z nadgryzionym jabłkiem. Urządzenie z Androidem jedynie przy pomocy NFC może wyświetlić właściciela karty i informacje o urządzeniu.
Jak taka karta wypada na tle Silver Monkey Tag-a?
Zasada działania obu urządzeń jest identyczna. Różnice polegają na baterii i obudowie. Klasyczny tag zasilany jest wymienną baterią CR2032, natomiast SM Tag Card posiada wbudowaną baterię. Jednak różnicą, która ma największy wpływ na wybór jest obudowa. SM Tag jest zdecydowanie grubszy od karty, więc jeśli ktoś szuka urządzenia typowo do portfela to właśnie ta karta jest dla niego.
Podsumowanie
Silver Monkey Tag Card to urządzenie, które dyskretnie umieścimy na przykład w portfelu lub w innym miejscu, a w razie potrzeby bez problemu poznamy lokalizacje karty. Urządzenie wykonane jest dobrze, a niewielki rozmiar sprawia, że nie przeszkadza w portfelu.