W oczach wielu posiadaczy komputerów chłodzenie jest dosyć często pomijanym elementem w kontekście całego urządzenia. Czy zatem Silver Monkey X CRISP 120mm okaże się wystarczający dobry, aby zaoferować sensowną przesiadkę z chłodzenia boxowego?
Spis treści
Specyfikacja Silver Monkey X Crisp
Krótka specyfikacja:
Rozmiar radiatora: 148x120x48mm
Kompatybilne platformy: lga 2066, 2011, 1700, 1200, 1156, 1155, 1151, 1150, AM5, AM5
Wentylator: 120mm
Prędkość obrotów: 700-1800 obr./min
TDP: 180W
Ciepłowody: 4x6mm
Waga: 630g
Gwarancja: 5 lat
Cena zakupu w okresie publikacji materiału: 77zł
Budowa chłodzenia
Nasz niepozorny Silver Monkey X Crisp przede wszystkim wyróżnia się świetnym stosunkiem cena-wydajność. Trudno w tej kwocie o lepiej zbudowane chłodzenie oparte na, aż 4 ciepłowodach. Są one poniklowane oraz co najważniejsze, mają bezpośredni styk z procesorem. Crisp w opakowaniu oprócz wszystkich zestawów montażowych posiada pastę termoprzewodzącą oraz zapinki do montażu dodatkowego wentylatora na tyle konstrukcji. Jeśli jednak chcemy się zdecydować od razu po kupnie na ten manewr to jest to bezsensu, bo lepiej od razu dopłacić do wersji z dopiskiem „dual”, która takowy posiada w zestawie. Design jest natomiast bardzo minimalistyczny, prosty i pasujący idealnie do przeciętnego komputera stacjonarnego. Na spory plus długa gwarancja, która wynosi aż 5 lat.
Montaż chłodzenia
Montaż jeśli chodzi o jakże cudowną platformę AM5 od AMD, okazał się dziecinnie prosty. Domyślny uchwyt wystarczyło jedynie rozbudować o dystanse oraz ich łączenia. Montaż jest niemal identyczny jak w przypadku nowego Arctic Freezer 36, szybki i przyjemny. Jeśli chodzi o montaż chłodzenia, to nie następuje w żadnym wypadku kolizja z pamięciami RAM. Crisp nie jest mimo swoich właściwości wybitnie szeroki, przez co posiadając płytę główną o subiektywnym dla nas ładnym wyglądzie możemy nadal podziwiać ją w naszej obudowie.
Nie zapominajmy jednak przy zakupie chłodzenia typu tower, aby sprawdzić jaką maksymalną wysokość chłodzenia obsługuje nasza obudowa. Możemy to znaleźć w specyfikacji naszej skrzynki, w przypadku konkretnie tego chłodzenia potrzebujemy 148 mm, więc jest to wartość niewielka, dzięki czemu chłodzenie zmieści się do praktycznie każdej obudowy, co jest znakomitą informacją, bo nikt raczej nie chce skończyć z niedomykającym się panelem bocznym czy wycinaniu w nim otworów.
Metodologia testów
Testy wykonywałem na otwartej obudowie. Polegał on na potrójnym teście Cinebench R23 trwających po 10 minut z przerwami po 10 minut. Sonometr natomiast ustawiłem w odległości 30 centymetrów od chłodzenia. Pamiętajmy jednak, że wyniki testu głośności należy traktować po części z przymrużeniem oka, ponieważ przeciętny użytkownik nie trzyma komputera 30cm od uszu oraz używa obudowy, która wygłusza w jakimś stopniu cooler. Również temperatury należy traktować w ten sposób, ponieważ w obudowie takiej jak Deepcool CH360 będą one zdecydowanie inne.
Platforma testowa
Procesor: AMD Ryzen 5 7600
Płyta główna: MSI B650 GAMING PLUS WIFI
Pamięć RAM: Kingston FURY 16GB (1x16GB) 5200MHz CL40 Beast Black
Dysk SSD: Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO
Obudowa: Pusokei Benchtable
Zasilacz: be quiet! Pure Power 11 CM 600W 80 Plus Gold
Pasta Termoprzewodząca: Silver monkey (dołączona do chłodzenia)
Temperatura pomieszczenia: 21-22°C
Sonometr: Voltcraft SL-100
Testy chłodzenia Silver Monkey X CRISP
Temperatury procesora (spoczynek i stress test)
Hałas generowany przez chłodzenie (spoczynek i stress test)
Wrażenia po testach Silver Monkey X CRISP
Silver Monkey X Crisp naprawdę pozytywnie zaskakuje wynikami. Ryzen 5 7600, który nie jest najchłodniejszym procesorem, a wiele osób uważa jako obowiązkowe wyposażenie go chłodzenie wodne został skutecznie schłodzony. Ta niepozorna wieża udowadnia, że nie warto oceniać książki po okładce. Największą bolączką Crispa jest emitowany przez niego hałas, który przy otwartej konstrukcji może męczyć, natomiast w normalnej obudowie nie powinien stanowić większego problemu. Mimo wyciśnięcia przez Cinebencha z naszego ryzena siódmych potów, nasz mały wojownik nadal potrafił zapewnić optymalne temperatury dla tego procesora.
Sprawdź więcej tekstów z kategorii hardware.