Silver Monkey X Massif to podstawka chłodząca pod laptopa, dostępna na rynku od około roku. Podstawki chłodzące są powszechnie używane przy laptopach z ważnego powodu – liczne testy wielokrotnie wykazały, że nie są one zbędnym akcesorium. Szczególnie dotyczy to laptopów gamingowych, które często mają tendencję do przegrzewania się. Wynika to z trudności w zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia oraz wystarczającej cyrkulacji powietrza dla ich wymagających podzespołów, co jest spowodowane ich dużym zapotrzebowaniem na energię.
Spis treści
Budowa
Silver Monkey X Massif jest wyposażona w cztery wentylatory 120 mm podświetlane na ten sam, niebieski kolor. Dla mnie to rozwiązanie zyskuje mocny minus ze względu na brak możliwości jego wyłączenia, czy też zmiany barwy. Urządzenie wykonane jest z przyzwoitej jakości plastiku, a także z metalu, który użyto do kratki znajdującej się na wierzchu podstawki. Silver Monkey X Massif jest kompatybilna z laptopami od najmniejszych rozmiarów do aż 17,3 cala. W zestawie z podkładką otrzymujemy aż pół metrowy kabel USB typu A w oplocie, który pozwala nam na swobodne podłączenie laptopa niezależnie od rozmieszczenia portów USB.
Specyfikacja
Kompatybilność z laptopami – do 17,3 cala
Wymiary – 408 × 287 × 29 mm
Złącza – 2 x USB
Wentylatory – 4 × 120 mm
Prędkość wentylatorów – 1100 obr/min
Materiały – Plastik, ABS, Metal
Gwarancja – 24 miesiące
Wiele przydatnych funkcji
Podstawka oferuje szeroki wachlarz przydatnych funkcji, które mogą być cenne dla użytkowników. Jednym z istotnych atutów jest możliwość regulacji prędkości wentylatorów za pomocą pokręteł umieszczonych z tyłu urządzenia. Podkładka posiada dwa porty USB typu A: jeden służy do podłączenia jej do laptopa, a drugi może pełnić funkcję huba USB. Dodatkowo, kabel zasilający można wygodnie schować pod podkładkę na czas przenoszenia.
Dużą zaletą są nóżki, dzięki którym możemy podwyższyć laptop, zwiększając jego zdolność do pochłaniania świeżego powietrza od spodu. Dodatkowo, pozwalają one umieścić ekran na wysokości oczu, co ułatwia pracę na urządzeniu. Warto również wspomnieć o dwóch małych uchwytach, które zapobiegają ześlizgnięciu się laptopa z podkładki. Uchwyty te są dość długie, co w przypadku grubszych laptopów gamingowych nie stanowi problemu, ale przy cieńszych konstrukcjach ich wystawanie może być uciążliwe.
Test Podkładki
Metodologia testu
W teście skupimy się na monitorowaniu temperatur procesora, który, jak w każdym laptopie gamingowym, ma tendencję do przegrzewania się. Przeprowadzimy testy w kilku wariantach: bez użycia podstawki, z podstawką w pozycji poziomej, z wyłączonymi wentylatorami, z wentylatorami ustawionymi na średnie i maksymalne obroty, a także w pozycji nachylonej. Dodatkowo, podczas pomiarów, użyjemy sonometru umieszczonego w odległości 30 cm od urządzenia. Do testów wykorzystamy program Cinebench R23, wykonując trzy 10-minutowe sesje, każdą z 10-minutową przerwą pomiędzy nimi.
Platforma testowa
Laptop: Asus TUF A15 Ryzen 5 4600h 16gb ddr4 gtx 1650 ti (roczna pasta mx-4)
Temperatura pomieszczenia: 21-22°C
Sonometr: Voltcraft SL-100
Wyniki i omówienie
Na podstawie wyników możemy stwierdzić, że pod względem temperatur najbardziej optymalnym ustawieniem jest podstawka nachylona z wentylatorami pracującymi na maksymalnych obrotach. Różnica temperatur między tym ustawieniem a brakiem podstawki wynosi od 3 do 5 stopni Celsjusza, co jest dosyć mocno zauważalne. Na uwagę zasługuje wpływ samego pochylenia laptopa na podkładce, dzięki któremu otrzymujemy zdecydowanie niższe temperatury niż w przypadku ułożenia laptopa na płasko. Widać to po porównaniu wyniku wyłączonej podkładki z pochyleniem, a włączonej na pełne możliwe obroty, ale na poziomo, gdzie temperatury są identyczne.
Problemem natomiast jest generowany hałas, który podstawka wraz z laptopem wytwarzają. Trzeba szczerze przyznać, że nie są to warunki sprzyjające komfortowej pracy. Jako wieloletni użytkownik laptopów gamingowych, ze względu na temperatury, nie wyobrażam sobie korzystania z takiego urządzenia bez podstawki, a jeśli chodzi o hałas, bez słuchawek. Hałas na poziomie 52 decybeli, mierzony w odległości 30 cm od urządzenia, jest wyraźnie słyszalny i dla wielu osób może stanowić problem. Trzeba jednak zaznaczyć, że to charakterystyczne dla tego typu laptopów, a nie samej podstawki.
Różnica w temperaturze jest warta tych dodatkowych 0,6 decybela, które większość użytkowników i tak nie zauważy, natomiast dla naszego sprzętu obniżenie temperatury zdecydowanie przyniesie korzyści. W tym miejscu warto jeszcze dodać fakt, że ustawienie podstawki w pozycji pochylonej czy też poziomej nie wpływał w jakimkolwiek stopniu na kulturę pracy, tym samym Silver Monkey X Massif prezentuje więc zadowalający poziom wydajności.