To AIO wymiata! Recenzja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Autor: Łukasz Łyszcz
4 min czytania

Czy korzystacie z chłodzeń wodnych typu AIO? Jeśli nie to może poniższy test chłodzenia NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB Was do tego przekona. W końcu wydawać by się mogło, że jest to chłodzenie kompletne, a to jak wypada w testach sprawdzimy w poniższym materiale.

Specyfikacja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Materiał radiatoraAluminium
Rozmiar radiatora394 × 121 × 27 mm
Prędkość obrotowa wentylatorów500 – 1800 RPM
Kontrola obrotówPWM
Żywotność60 000 h
Materiał bloku wodnegoMiedź
KompatybilnośćIntel: 115x / 1200 / 1700
AMD: AM4 / AM5
Cena1319 złotych
Specyfikacja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Zawartość opakowania

Wewnątrz opakowania poza samymi wentylatorami, a także radiatorem połączonym wężami z blokopompką znalazły się także takie elementy jak:

  • elementy montażowe dla AMD oraz Intela
  • Śrubki montażowe do montażu AIO oraz wentylatorów
  • Przewód zasilający
  • Kontroler RGB
  • HUB dla gniazda USB 2.0 (2>1)

Jakość wykonania

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB
NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Już po pierwszym rozpakowaniu odczułem, że mam do czynienia z produktem klasy premium. Pierwsze dotknięcie chłodnicy i blokopompki uświadczyły mnie w przekonaniu, że jest to produkt wysokiej jakości. Za tym kryją się także fakty, albowiem został świetnie pomalowany i wykonany z dbałością o szczegóły. Wszystkie finy aluminiowej chłodnicy są proste, czego nie zawsze mogłem powiedzieć o innych konstrukcjach, które wcale z budżetową półką nie miały wiele wspólnego. Dodatkowo na chłodnicy znalazło się przetłoczenie z logiem producenta. Świetnie wyglądający smaczek!

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB - blokopompka
NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB – blokopompka

Węże są oczywiście w oplocie, a sama blokopompka za to kojarzy mi się z futurystycznym designem, z czym jeszcze nie spotkałem się w tego typu chłodzeniach. Część stykowa z procesorem została zachowana w miedzi i poprzedzona nałożoną już pastą termoprzewodzącą. Szkoda, że producent nie pokusił się o dołączenie tubki.

Montaż NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Instrukcja dołączona do Montaż NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB rozwiewała moje wszelkie wątpliwości, których za wiele nie miałem. W końcu montaż chłodzenia był banalny i śmiało mogę powiedzieć, że to najprościej montowane AIO z jakim się spotkałem. Co prawda do instrukcji nie sięgałbym wcale, ale producent zastosował tutaj kilka swoich rozwiązań jak np. jeden przewód, pod który podpinamy blokopompkę, wentylatory i wtedy za jednym razem zasilamy całość przewodem SATA.

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB - kontroler
NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB – kontroler

Warto tutaj wspomnieć o połączeniu kontrolera, a także wcześniej wspomnianego przewodu z naszą płytą główną. Otóż wymagane do tego są dwa złącza USB 2.0. Jeśli nie posiadacie tyle wolnych złącz, bez obaw. Producent dołącza do zestawu splitter pozwalający na podłączenie obu wtyczek pod jedno złącze USB 2.0 na płycie głównej.

Możliwości oprogramowania NZXT CAM

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB - wyświetlacz na blokopompce
NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB – blokopompka

Oprogramowanie oferuje naprawdę bardzo dużo. W końcu jak u innych dużych producentów, pozwala na integrację wielu urządzeń tej samej marki w jednym miejscu. Innymi słowy, nie potrzebujemy oddzielnego programu do każdej rzeczy, dzięki temu zakup kompletu akcesoriów u jednego producenta to dodatkowa wygoda. NZXT CAM jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Poniżej przejdę przez najważniejsze zakładki, które będą nas interesować w przypadku obsługi chłodzenia NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB.

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB -oprogramowanie

Na samej górze jest możliwość przełączania się oraz tworzenia profili.

Pierwsza zakładka po uruchomieniu oprogramowania to „Pc Monitoring”. Za jej pomocą dowiemy się o obciążeniu procesora, karty graficznej, czy też pamięci RAM. Przypomina bardzo klasyczny menedżer zadań z systemu Windows, lecz dane są w bardziej przystępnej formie.

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB -oprogramowanie

Druga zakładka o nazwie „System Specs” to nic innego jak dokładna specyfikacja naszego komputera z możliwością ich udostępnienia.

Trzecia zakładka „Lighting” jest najobszerniejsza ze względu na wyświetlacz znajdujący się w chłodzeniu. W niej nie tylko ustawimy kolor wentylatorów, ale także skorzystamy z wcześniej przygotowanych gotowych pakietów podświetlenia.

W przypadku blokopompki do dyspozycji oddano naprawdę dużo możliwości:

  • Image/GIF – pozwala na wyświetlanie dowolnego GIFa. Możemy przesłać indywidualny lub skorzystać z wyszukiwarki GIfów od Tenor.
  • Web Integrator – dla przykładu możemy podpiąć Google trends i wyświetlać najważniejsze wiadomości ze świata
  • Single/Dual/Triple Infographic – pozwala na wyświetlanie temperatur, obciążenia itd. podzespołów. W zależności od wybranego trybu jest opcja wyświetlania jednej, dwóch lub nawet trzech informacji jednocześnie. Jest również opcja wyświetlania GIFu lub zdjęcia w tle.
  • Carousel – pozwala na wyświetlanie każdego trybu ze zmianą na kolejny po wybranym przez nas czasie.
  • Clockface – opcja wyświetlania godziny spośród kilku wbudowanych zegarów
  • Audio Visual – wizualizacja muzyki

Są to opcje do wyboru, jednak należy pamiętać, że każdy z nich można dostosować. W przypadku infographic można zmieniać kolory napisów itd. Jest nawet opcja odtwarzania filmów z YT, czy aktualnie odtwarzanej piosenki ze Spotify.

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB -oprogramowanie

Czwarta zakładka „Cooling” informuje nas o temperaturach naszych podzespołów oraz cieczy. To w niej ustawimy to, z jaką prędkością mają się obracać wentylatory w naszym chłodzeniu. Możemy skorzystać z kilku wbudowanych trybów lub samemu pobawić się „krzywą”.

NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB -oprogramowanie

Pominąłem kilka zakładek niezwiązanych z chłodzeniem, a z samym sprzętem marki NZXT. Na dole jednak w „Settings” możemy zmienić język, dostosować opcje uruchamiania aplikacji, sprawdzić i opcjonalnie zaktualizować firmware, a także w razie niejasności bezpośrednio napisać do pomocy technicznej.

Testy

Platforma testowa

To AIO wymiata! Recenzja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Procedura testowa

Chłodzenie zostało umieszczone w wyżej wymienionej platformie testowej. Test polegał na obciążeniu procesora programem prime95 benchmarkiem Small FFT przez 15 minut trzykrotnie z przerwami po 10 minut, a następnie wyciągnięcie średnich z otrzymanych wyników. Średnia ta została następnie pomniejszona o temperaturę pokojową, w której dokonano pomiaru i w ten oto sposób otrzymaliśmy wyniki widoczne poniżej.

W przypadku pomiaru głośności, został on dokonany przy użyciu sonometru Voltcraft SL-100 z odległości 30 centymetrów z zamkniętej obudowy w pomieszczeniu, w którym otoczenie nie generowało więcej niż 34 dB(A).

Wyniki testów

To AIO wymiata! Recenzja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Jak można zauważyć na powyższym wykresie, w przypadku ustawienia wentylatorów oraz pompki na 50% możliwości, otrzymujemy pierwszy wynik w zestawieniu poniżej 50℃. AIO wyprzedza nie tylko inne testowane chłodzenia wodne, ale również ma przewagę ponad jednego stopnia, nad królującym do tej pory Silver Monkey X SNOWY 360 ARGB.

To AIO wymiata! Recenzja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Przy takich ustawieniach chłodzenie generuje nieco ponad 38 decybeli, co jest bardzo dobrym wynikiem zapewniającym niezłą kulturę pracy. Wynik jest na poziomie innych testowanych chłodzeń AIO od Silver Monkey.

To AIO wymiata! Recenzja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Ustawiając NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB na maksymalne możliwe obroty zwiększamy przewagę nad konkurencją do już trzech i pół stopnia.

To AIO wymiata! Recenzja NZXT KRAKEN ELITE 360 ARGB

Zwiększenie obrotów wentylatorów oraz blokopompki spowodowały oczywisty wzrost generowanego przez nie hałasu. Co ciekawe ponownie jest to poziom innych chłodzeń AIO, a osobiście spodziewałem się nieco lepszej kultury pracy względem konkurencji tańszej o blisko tysiąc złotych.

Podobne

logo-zlozone

© 2024 zlozone.net Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej