Jeśli imprezujecie lub lubicie skorzystać z napojów wysokoprocentowych na wyjeździe, z pewnością możecie się zastanawiać nad odpowiedzią na pytanie „Czy już mogę prowadzić?”. Z jednej strony bardzo dobrze, że zadajecie sobie to pytanie, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu. Problem polega jednak na tym, że bez konkretnego urządzenia, odpowiedzi na to pytanie nie otrzymacie. Akurat tak się składa, że jednym z takich urządzeń jest alkomat elektrochemiczny Alcolife Free. Zerknijmy jak się sprawdzi!
Spis treści
Specyfikacja Alcolife Free
Dokładność wyniku [‰] | 0.01 |
Zakres pomiaru [‰] | 0 – 4 |
Możliwość kalibracji | Tak |
Zasilanie | Bateryjne |
Elektrochemiczny | Tak |
Ustniki w zestawie | Tak, 5 sztuk |
Waga | 129 g |
Gwarancja | 24 miesiące |
Cena | 369 złotych |
Co jest w środku?
Wewnątrz opakowania otrzymujemy poręczne i rzeczywiście kieszonkowe etui zamykane suwakiem. Po jego otwarciu, po prawej stronie dostrzec możemy sam alkomat, a po lewej dołączane do niego akcesoria. Wśród nich znajdziemy m.in. pięć ustników, kartę gwarancyjną, dwie baterie AA, instrukcję obsługi w języku polskim oraz informację o dokonanej kalibracji urządzenia.
Budowa i jakość wykonania
Alcolife Free jest bardzo poręczny i zajmuje mniej miejsca niż pierwszy lepszy pilot do telewizora, coś na wzór odtwarzaczy mp3. Sporą część głównej powierzchni zajmuje wyświetlacz, który swoją drogą jest bardzo czytelny. Na dole ekranu zauważyć możemy sporej wielkości logotyp producenta wraz z modelem omawianego dzisiaj alkomatu.
Lewy bok urządzenia to przede wszystkim miejsce na jeden z pięciu dołączonych do zestawu ustników. Poniżej jest przycisk do włączania i wyłączania urządzenia.
Na tyle urządzenia dostrzec możemy informację o konkretnym modelu produktu, czy też numerze seryjnym. Jest także wysuwaną klapka, pod którą umieścimy baterie zasilające nasz alkomat. Coś jak w dawnych telefonach. Tutaj mała uwaga, że delikatnie ona odstaje na rogach, nie przeszkadza to podczas użytkowania, ale dla osób ceniących sobie wysoką jakość wykonania, rzecz warta wspomnienia. Alkomat wykonany jest z twardego i solidnego plastiku zachowanego w matowej, a także granatowej kolorystyce.
Jak dokonać pomiaru?
Obsługa alkomatu Alcolife Free jest banalnie prosta. Jednak należy pamiętać by przed dokonaniem pomiaru minęło co najmniej 20 minut od ostatniego spożycia alkoholu, a także nie palić bezpośrednio przed pomiarem papierosów. Gdy spełniamy wcześniej wspomniane warunki wystarczy, że uruchomimy urządzenie przyciskiem po jego lewej stronie przytrzymując go przez dwie sekundy, Na wyświetlaczu ujrzymy symbol promila, wtedy wciskamy raz przycisk power i symbol promila zmieni nam się na napis „blo”.
W tym momencie możemy przystąpić do dokonania pomiaru. W tym celu dmuchamy nie zwracając uwagi na wydobywające się pikanie – świadczy ono o dokonywaniu pomiaru. Gdy wynik będzie gotowy usłyszymy charakterystyczny odgłos, po którym pojawi się poziom alkoholu we krwi. Warto zwrócić uwagę czy urządzenie piszczy po pomiarze czy też nie. Piszczenie występuje jedynie, gdy w naszym organizmie znajduje się alkohol.
Jeśli dokonujemy wielu pomiarów z rzędu, warto wymieniać ustnik, ponieważ korzystanie z niego przez wiele osób nie dość, że nie jest higieniczne, to również może spowodować zalanie lub uszkodzenie sensora znajdującego się w alkomacie. Dodatkowo pozostające opary lub krople alkoholu po poprzednim pomiarze mogą zawyżać kolejne wyniki.
Kalibracja
Jak wspominałem wyżej, alkomat dostarczany jest do nas z certyfikatem wykonanej kalibracji. Należy pamiętać, że nie jest ona wieczna i powinniśmy dokonywać jej co 500 pomiarów lub raz na 12 miesięcy. Tutaj warto dodać, że pierwsza kalibracja po zakupie jest darmowa i jedyne koszty jakie poniesiemy to wysyłka alkomatu w obie strony (do serwisu i do nas z powrotem). Po upływie tego terminu, każda kolejna kalibracja będzie nas kosztować 69 złotych, więc warto zaraz przed końcem 12 miesięcy od zakupu wykonać jedną kalibrację i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych bardzo łatwym sposobem.
Co grozi za jazdę pod wpływem?
Dokonałeś pomiaru i alkomat pika? Pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę! Z pewnością powinny Cię przekonać do tego najnowsze przepisy, które mówią co grozi za kierowanie pod wpływem alkoholu w zależności od jego stężenia w organizmie.
W przypadku 0,2 do 0,5 promila grozi:
- grzywna od 2 500 do 30 000 zł
- Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
- 15 punktów karnych
W przypadku powyżej 0,5 promila:
- Grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia
- Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat
- Kara od 5 000 do 60 000 zł
- 15 punktów karnych
Dodatkowo jeśli kierujący będzie miał we krwi co najmniej 1,5 promila, będzie możliwe dokonanie konfiskaty pojazdu. Tak samo może się stać w przypadku kierowania pod wpływem co najmniej 1 promila i dokonanie przy tym wypadku. Także jak widać kary są dosyć duże, lecz niektórzy i tak uważają, że powinny być jeszcze wyższe.
Sprawdź więcej naszych teksów z działu moto.